Niebezpieczna roślina staje się globalną plagą

Opublikowano: 21.06.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 964

W ostatnim czasie również USA musiało zmierzyć się z plagą niebezpiecznej rośliny, która może powodować oparzenia trzeciego stopnia. Roślina ta to występujący również w Polsce. W Stanach Zjednoczonych przyjmuje ona niebotyczne rozmiary.

Pochodząca z Azji roślina może osiągnąć nawet 4 metry wysokości i wygląda jak zmutowana wersja łagodnego barszczu zwyczajnego. Ta odmiana może jednak powodować poważne oparzenia skóry, jeśli dotknie się jej kwiatów lub łodygi. Oprócz tego, roślina wydziela sok, który podrażnia skórę, powodując poważne uszkodzenie skóry przy ekspozycji na światło słoneczne.

Barszcz Sosnowskiego pojawił się w Wielkiej Brytanii w XIX wieku i był hodowany jako roślina ozdobna. Niedługo potem roślina ta trafiła do Ameryki Północnej. Dziś niebezpieczna roślina jest prawdziwym utrapieniem, ponieważ szybko się rozprzestrzenia i nie tak łatwo zatrzymać jej rozrost. Nasiona barszczu Sosnowskiego pozostają żywe w glebie przez kilka lat, a każda roślina może zrzucić ich tysiące.

Metody walki z rośliną to m. in. wycinanie korzeni roślin, usuwanie główek nasion, koszenie ich, gdy są jeszcze małe, a nawet traktowanie całej rośliny herbicydem. Zbliżanie się do olbrzymiego barszczu wymaga wyposażenia ochronnego.

Roślina ta jest problemem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce. Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, a w Europie wschodniej pojawił się w latach 1950. i aż do lat 1970. była hodowany jako roślina pastewna. Obecnie również tutaj trwają działania mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się trującej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest dużą rośliną, która osiąga wysokość trzech metrów. Miejscem pochodzenia tej rośliny jest Kaukaz. Barszcz szybko rośnie, więc roślina ta przyciągnęła uwagę radzieckich hodowców. W rezultacie w latach czterdziestych ubiegłego wieku barszcz trafił do Europy Wschodniej i szybko stal się gatunkiem inwazyjnym.

Kontakt dla człowieka z rośliną jest pozornie bezbolesny, ale w ciągu dwóch dni pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego na skórze pojawiają się bolesne rany. Z powodu obecnych w roślinie związków chemicznych zwanych furanokumarynami, nawet samo przebywanie w okolicy tej rośliny może być groźne i skutkuje oparzeniami.

Należy pamiętać, aby samemu nie usuwać tych roślin. W Polsce zwalczaniem barszczu Sosnowskiego zajmuje się straż pożarna. Dopiero strażacy w odpowiednich strojach mogą operować w pobliżu barszczu Sosnowskiego. Jest to tym bardziej istotne im cieplej jest na dworze. Podczas upałów furanokumaryny mogą być groźne na dłuższych odległościach od wydzielających je roślin. W zwalczaniu tej odmiany barszczu przeważnie stosuje się pestycydy, ale każda z roślin produkuje do 20 tysięcy nasion i dlatego nawet zniszczone glifosatem, odrastają w kolejnych latach.

Autorstwo: B
Zdjęcie: NYS DEC (CC BY-NC-ND 2.0)
Na podstawie: ScienceAlert.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. gajowy 21.06.2018 13:34

    ” w ciągu dwóch dni pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego na skórze pojawiają się bolesne rany”.
    Wygląda to na PMLE (a nie oparzenie) gdzie Alergen (pochodzący z tej rośliny) aktywowany jest przez UV.
    Dostałem coś takiego na stopach jak w klapkach przeszedłem się przez trawsko a następnie wystawiłem na Słońce.

  2. Abomingo 23.06.2018 14:19

    …,,barszcz Sosnowskiego” występuje prawie na wszystkich szerokościach geograficznych , jest rośliną parzącą …..czy ktoś umyślnie wkłada łapska w pokrzywy ? ……dla nie których myślenie to ogromny wysiłek ……..

  3. RobG56 26.06.2018 23:15

    Stado kilku/kilkunastu kóz w ciągu dwóch lat wyczyściło z Barszczu Sosnkowskiego działkę o powierzchni ok 2 ha k. Jaślisk.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.