Nie ulegli zabójczym cenom państwowego monopolisty

Opublikowano: 28.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3283

Huta Szkła Gloss z Poniecka w Wielkopolsce to jeden z nielicznych producentów szkła w Polsce, który nie poddał się wysokim cenom gazu narzucanym przez państwowy PGNiG i zaczął surowiec importować. Dzięki temu przedsiębiorstwo przetrwało.

Huta Szkła Gloss działa od ponad 50 lat i produkuje szkło użytkowe, ozdobne i reklamowe. Rok temu huta stanęła przed poważnym problemem – rachunki za gaz, który napędza piece do topienia szkła, wzrosły o 400 tys. zł, osiągając poziom 1,5 mln zł miesięcznie. To oznaczało, że produkcja szkła stała się nieopłacalna i huta była na skraju bankructwa.

Prezes huty Łukasz Busz nie chciał jednak zwalniać pracowników i szukał sposobu na obniżenie kosztów. Znalazł go w imporcie gazu ciekłego (LPG) z zagranicy, który jest o 40 proc. tańszy niż gaz ziemny dostarczany przez PGNiG.

Jak powiedział portalowi Gostyn24.pl Busz, zakładowi udało się uniezależnić od PGNiG. „Rozpoczęliśmy pobór gazu ciekłego. Wymagana była infrastruktura, którą stawialiśmy na terenie naszego zakładu. Potem konieczne było uzyskanie wszystkich pozwoleń i zgód”. Ponieważ przedłużało się postawienie infrastruktury do LPG, huta musiała przedłużyć umowę z PGNiG, które zażądało kilku milionów złotych kaucji. „PGNiG ciągle wyciąga rękę i chce więcej. Zobaczymy, co będzie dalej” – mówił wtedy prezes.

Wszystko zakończyło się pomyślnie. Przejście na LPG nie było łatwe ani tanie – huta musiała uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i zgody. Przez pewien czas huta wstrzymała nawet produkcję. Od momentu wznowienia jest już całkowicie niezależna od PGNiG. Dzięki temu huta może produkować szkło taniej i konkurencyjniej. To kolejny dowód na to, że polscy przedsiębiorcy są kreatywni i łatwo się nie poddają.

W 2022 roku przedsiębiorstwo złożyło pozew przeciwko państwowej spółce. Do dziś nie odbyła się ani jedna rozprawa.

Tymczasem Daniel Obajtek niedawno „wspaniałomyślnie” obwieścił, że spółka obniży ceny surowca dla biznesu. O tym, ile po drodze zdarł z przedsiębiorców, a co za tym idzie z wszystkich konsumentów, którzy musieli drożej płacić za produkt, się nie zająknął.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Gostyn24.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 28.03.2023 15:29

    Rząd jak widać to największy “legalny” bandyta w kraju.

  2. replikant3d 28.03.2023 17:21

    Firma długo nie pociągnie. Wkrótce rząd zacznie się ,,mścić,, No bo jak to tak ,,bezczelnie,, odciąć sie od ,,sępa,, rządowego? Niech lepiej szykują się na zmasowany ,,atak,, kontroli. Pisuary nie mogą sobie pozwolić na precedens i podejrzewam że załatwią firmę ku przestrodze innych.

  3. emigrant001 28.03.2023 23:17

    sława ukrainie i problem rozwiązany:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.