Nie skasowaliśmy żadnego F-16, to kłamstwo!

Opublikowano: 02.02.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1455

MON odniósł się do artykułu „Onetu”, nazywając informacje zawarte w nim fake newsem. Portal, powołując się na swoje źródła zaznajomione z sytuacją, donosił, że dwa samoloty F-16 zostały skasowane, z czego jeden po twardym lądowaniu amerykańskiego pilota, a część przeznaczono na części zamienne do innych maszyn. Łącznie polskie wojsko ma na stanie 48 F-16, ale w takiej sytuacji skład jest okrojony, jak wynikało z publikacji.

„Wojsko nie skasowało żadnego samolotu F-16. Zarzuty zawarte w tekście portalu Onet.pl to fake news. Siły Powietrzne posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+” – napisał resort obrony w Twitterze. Informacja pojawiła się też na stronie internetowej MO.

Odniesiono się m.in do opisywanego przez „Onet” incydentu z amerykańskim pilotem. „Nie zaistniały żadne zdarzenia lub incydenty związane ze szkoleniem lotniczym bądź działalnością operacyjną skutkujące trwałym uszkodzeniem samolotów F-16 Block 52+. W związku z powyższym liczba samolotów pozostających na wyposażeniu jednostek nie zmieniła się i nadal wynosi 48″ – informuje MON.

W wyjaśnieniu dodano, że Polska oprócz wspomnianych 48 maszyn ma też dwa dodatkowe F-16, które nie są w eksploatacji. Czy to te dwa samoloty uznano za skasowane? „Polska posiada dwa dodatkowe samoloty F-16 starszej wersji wyłączone z eksploatacji, jednak są to samoloty dodatkowo pozyskane od strony amerykańskiej jako pomoce szkoleniowe i przeznaczone do zabezpieczenia treningów personelu technicznego” – tłumaczy MON.

Jeśli chodzi o rozbieranie F-16 na części, określone przez „Onet” jako „kanibalizm techniczny”, MON potwierdził, że jest to „powszechnie praktykowane w siłach powietrznych na całym świecie i mające na celu utrzymanie w sprawności samolotów tymczasowo oczekujących na części zamienne kosztem tych, które przechodzą długotrwałe procesy serwisowe”, dodając, że dotyczy to wyłącznie pojedynczych egzemplarzy samolotów.

„Obecnie liczba sprawnych samolotów F-16 jest wystarczająca do zabezpieczenia postawionych zadań o czym informowaliśmy autorów tekstu. Zarzuty zawarte w tekście portalu Onet.pl są fake newsem, naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu, dzięki któremu realizowane są zadania związane z bezpieczeństwem i pozycją międzynarodową Polski” – podsumowuje resort obrony.

Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.