Nie rozumiem, dlaczego chcecie obalić Assada?

Opublikowano: 28.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Prezydent Białorusi przemawiając na szczycie ONZ w sprawie globalnego rozwoju powiedział, że nie może zrozumieć, czym tak naprawdę naraził się zachodowi syryjski prezydent Baszar Assad.

„Przypomnijmy sobie ostatnie wydarzenia. Pod pretekstem obecności broni jądrowej w Iraku znane wszystkim państwa postanowiły demokratyzować Irak. I gdzie jest ta broń jądrowa? Gdzie jest demokracja Iraku? Jesteście winni, powiedzcie, że popełniliście błąd i trzeba się zatrzymać, ale nie, znowu poszliście dalej. Zaczęliście od Tunezji, a zakończyliście w Libii, ten sam scenariusz” – powiedział Łukaszenka, przemawiając podczas szczytu ONZ w sprawie globalnego rozwoju. Następnie Łukaszenka dodał: „Panowie, może wystarczy? Nie, oni rzucili się do Syrii. Po co zabijacie ludzi, dlaczego obalacie obecnego prezydenta, czym on wam się naraził?”

Pod koniec czerwca prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował kierownictwu Syrii i krajów regionu, w tym Turcji, Jordanii i Arabii Saudyjskiej, by zjednoczyć się w walce z „Państwem islamskim”. Rosja jest gotowa do ułatwienia dialogu między krajami. USA chce ustąpienia Asada i odmawia udzielenia mu jakiejkolwiek pomocy. Ze swej strony Rosja wielokrotnie wzywała „międzynarodową koalicję” do współpracy z władzami syryjskimi.

Jak donosi Pravda.Ru, w swoim przemówieniu na szczycie ONZ, prezydent Rosji poruszy kwestie walki z Państwem Islamskim: „Oczywiście, będę musiał powiedzieć, trzeba będzie skorzystać z tej międzynarodowej trybuny w celu przedstawienia rosyjskiej wizji współczesnych stosunków międzynarodowych i przyszłości tej organizacji i stosunków międzynarodowych” – powiedział Putin w wywiadzie dla amerykańskiego dziennikarza Charlie Rose dla sieci telewizyjnej CBS i PBS w ramach przygotowań do udziału w 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Podczas gdy zachodnia koalicja zwalcza terrorystów w Syrii, w tym samym czasie powstaje druga, wschodnia koalicja. Zaangażowanie tak wielu państw świata tylko w jednym kraju może ostatecznie doprowadzić do wielkiej katastrofy. Rosja, Iran, Irak i Syria utworzyły właśnie wspólne centrum informacyjne w Bagdadzie, dzięki któremu kraje te będą mogły koordynować swoje działania. Wszystko to odbywa się bez jakiegokolwiek porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Rosja krytykowana jest za to, że swoimi działaniami jedynie przedłuża wojnę, ale tego samego o USA już się nie mówi.

Brak współpracy między USA i Rosją jest oczywisty. Choć obie strony walczą przeciwko bojownikom samozwańczego Państwa Islamskiego, Zachód chce obalić prezydenta Assada, natomiast Rosja jest jego sojusznikiem i wspiera go. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia i nie zaczną ze sobą współpracować, syryjski konflikt szybko przerodzi się w coś o wiele większego.

Tymczasem lotnictwo Francji po raz pierwszy uderzyło na pozycje bojowników terrorystycznego ugrupowania ISIL w Syrii – informuje agencja Reuters powołując się na Pałac Elizejski. Wcześniej o tym, że Francja przystąpi do ataku na pozycje bojowników Państwa Islamskiego zapowiedział minister obrony Francji. Prezydent Francois Hollande także oświadczył, że to konieczność. Francja uderzyła w Syrii, opierając się o dane wywiadu lotniczego, który był przeprowadzany w ostatnich tygodniach. „Nasze państwo potwierdza gotowość do działania przeciwko zagrożeniu terrorystycznemu, którym jest ISIS” — głosi oświadczenie resortu. Podkreśla się w nim także, że ataki lotnictwa Francji zostały podjęte w porozumieniu z partnerami koalicyjnymi. W zeszłym tygodniu minister obrony Francji Jean Yves Le Drian oświadczył, że francuskie lotnictwo zacznie atakować pozycje bojowników radykalnego ugrupowania ISIL w Syrii „w najbliższych tygodniach”. Wcześniej prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że udział sił powietrznych Francji w ataku na pozycje ISIL w Syrii jest koniecznością.

W Syrii od marca 2011 roku trwa konflikt zbrojny, w wyniku którego według danych ONZ zginęło ponad 20 tysięcy osób. Wojska rządowe walczą z oddziałami bojowników należących do różnych formacji zbrojnych. Najbardziej aktywni są bojownicy ekstremistycznych ugrupowań ISIL i Dżebchat an-Nusra.

Źródła: Wolna-Polska.pl (1-4), ZmianyNaZiemi.pl (5-6), pl.SputnikNews.com (7-8)
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Maximov
Użytkownik
Maximov

Brawo dla Łukaszenki!
Szczera prawda prosto w oczy “świętej” koalicji!
Mam nadzieję, że dzięki interwencji w Rosji ISIL szybko zostanie zniszczone co pozwoli Assadowi na przywrócenie pokoju w reszcie kraju.

agama
Użytkownik

Że Ruscy są w stanie obalić ISIL to uwierzę, ale Zachód nie ma w tym interesu, więc będzie bombardował pustkowia albo jak zwykle cywili.

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Oj panie Łukaszenka,też stoisz w tej kolejce niestety.