Nie palcie naszych lasów!

Opublikowano: 30.07.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 663

Dzisiaj senacka komisja środowiska omawiać będzie projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który – zdaniem ekologów i naukowców – w niebezpieczny dla przyrody sposób rozszerza definicję drewna energetycznego. Greenpeace apeluje z Puszczy Karpackiej w Bieszczadach do senatorek i senatorów: nie pozwólcie, żeby drzewa z naszych lasów trafiły do pieców elektrowni!

W czwartek 30 lipca na senackiej komisji środowiska omawiany będzie projekt zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt wprowadza niezwykle szkodliwą i krytykowaną przez naukowców [1] oraz organizacje pozarządowe definicję drewna energetycznego. Nowa ustawa pozwoli na sprzedaż drewna pochodzącego z polskich lasów elektrowniom do spalenia. Naukowcy, którzy podpisali apel do ministra Michała Wosia oraz marszałka senatu Tomasza Grodzkiego mówią jasno – ta ustawa będzie dla polskich lasów „wybitnie szkodliwa”. Uderza ona w różnorodność biologiczną oraz zdolność regeneracji lasu i stoi w sprzeczności z badaniami naukowymi dowodzącymi, że wycinka i wywóz drewna z tak zwanych terenów poklęskowych szkodzi a nie pomaga.

„Jest to kolejny gwóźdź do trumny polskich lasów, również tych starych, najcenniejszych. Dzisiaj jestem w Bieszczadach i na Pogórzu Karpackim i patrzę jak wycina się las, który powinien już od dawna stać się parkiem narodowym. Ustawa, która obecnie dyskutowana jest w senacie znacznie pogorszy sytuację polskich lasów, w elektrowniach spalane będą mogły być drzewa martwe i zamierające, oraz drzewa biocenotyczne, a z punktu widzenia biologii lasu to one właśnie są niezbędne, żeby chronić różnorodność biologiczną i zachować naturalny charakter lasu. Znowu ucierpią stare polskie lasy takie jak właśnie Puszcza Karpacka” – mówi Marta Grundland z Greenpeace Polska.

„Minister Woś, forsując zmianę ustawy pominął całkowicie głos naukowców zajmujących się ochroną przyrody, głos sprzeciwu płynący od strony społecznej oraz niezadowolenie przedstawicieli przemysłu drzewnego. Jedyny głos, którego w tej chwili słucha minister odpowiedzialny za ochronę lasów w naszym kraju to głos kierownictwa Lasów Państwowych, a ich priorytety są jasne – chronić wielomiliardowe zyski korporacji i swoją pozycję” – dodaje Marta Grundland.

W Polsce sytuacja starych, naturalnych lasów cały czas się pogarsza. Obecnie przedstawicielki i przedstawiciele Greenpeace znajdują się w Puszczy Karpackiej, która po Puszczy Białowieskiej jest jednym z naszych najcenniejszych kompleksów leśnych. Na rok 2020 na terenie projektowanego w tamtym rejonie Turnickiego Parku Narodowego planuje się wycinkę kilkudziesięciu tysięcy drzew. Greenpeace dokumentuje miejsca, z których kierownictwo koncernu Lasy Państwowe pozyskuje i dalej chce pozyskiwać drzewa, dewastując cenne przyrodniczo siedliska.

„Odrzucenie ustawy o drewnie energetycznym to tylko początek długiej drogi do prawidłowej ochrony starych lasów. Musimy jak najszybciej całkowicie i trwale wyłączyć co najmniej 15% lasów z wycinki i aktywnej gospodarki leśnej. Mamy dość traktowania najcenniejszych siedlisk leśnych na równi z plantacjami drzew. Dla dobra klimatu, ludzi i tysięcy cennych gatunków roślin i zwierząt takie miejsca jak Puszcza Karpacka, w której właśnie jestem, muszą zostać objęte faktyczną ochroną!” – apeluje Marta Grundland.

Źródło: Greenpeace.org

Przypisy

[1] https://naukadlaprzyrody.pl/2020/07/28/list-naukowcow-w-sprawie-drewna-energetycznego/

[2] https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/28814/nie-palcie-naszych-lasow/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Nie zastanawia was dlaczego wszystko sprywatyzowali sprzedajac za grosze tylko nie spolki skarbu panstwa I lasy?
Bo to co przynosi duzy zysk trzymaja I jest z czego krasc, lasy sa wycinane a na ich miejsce sadzone nowe sosny, wiec jaka roznorodnosc?
Polska przez zacofanie jak I reszta wschodnich krajow posiadaja lasy, ktory nie maja kraje wysoko rozwiniete , bo je wykarczowali a ziemie sprzedali.

marioelche
Użytkownik
marioelche

Wszystkie aktywa przynoszące jakikolwiek dochód państwowy zostały oddane za bezcen (lub właśnie trwa ich grabież) pod pretekstem “prywatyzacji”. Do tego zagraniczne konsorcja handlowe drenują polski rynek z pieniędzy. Tak więc widmo pustej skarbonki zagląda rządzącym w oczka. Została jeszcze polska przyroda. Tak więc odkurza się archaiczne plany regulacji rzek, prostuje się, melioruje, betonuje, kaskadyzuje, użeglownia – rzeź przyrody aby tylko ściągnąć jakieś unijne fundusze. Do tego rzeź lasów. Nie dało się ich sprywatyzować mimo kilkukrotnych nocnych podchodów, bo rozmaite środowiska (w tym myśliwi) ostro się sprzeciwiały, no to teraz trzeba wyciąć i sprzedać. Te pasożyty nie spoczną póki tej krainy nie zmienią w totalną pustynię. Coś mi mówi, że niedawno powstała spółka “Wody Polskie” wcale nie pojawiła się by zabezpieczyć wodę dla Polaków i niedługo będziemy własną wodę kupować od Nestle lub innego giganta.