„Nie” Johnsona dla szkockiej niepodległości

Opublikowano: 15.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 849

Premier Boris Johnson w oficjalny liście odrzuca apel stojącej na czele szkockiego rządu Nicoli Sturgeon o drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

W liście skierowanym do pierwszej szkockiej minister szef brytyjskiego rządu odmówił wsparcia idei kolejnego referendum niepodległościowego. Z wysokości Londynu Boris Johnson zwrócił uwagę, że należy szanować wyniki głosowania, które miało miejsce w 2014 roku, a kolejne referendum w tej sprawie “będzie kontynuowało polityczną stagnację, w którą Szkocja wpadła przez ostatnią dekadę”. Według lidera Partii Konserwatywnej jeśli Szkoci wybiją się na niepodległość, to ucierpią na tym ich “szkoły, szpitale i miejsca pracy”.

„Nadszedł czas, abyśmy wszyscy pracowali nad zjednoczeniem Wielkiej Brytanii i uwolnieniem potencjału tego wspaniałego kraju” – pisze w swojej korespondencji Johnson w odpowiedzi na list z 19 grudnia 2019 roku. Brytyjski premier zwraca również uwagę, że Sturgeon, a wcześniej szkocki premier Alex Salmond, złożyli obietnicę, że ostatnie referendum było politycznym wydarzeniem, które zdarza się raz na pokolenie. Z szacunku dla tamtych głosów premier Johnson odmówił ewentulanego “przekazania władzy” z Londynu do Glasgow.

Czy ta odpowiedź sprawi, że premier Sturgeon zaprzestanie swoich działań i projekt IndyRef2 zostanie odłożony na później lub całkowicie zarzucony? Do tej pory liderka SNP w samym centrum prowadzonej przez siebie polityki stawiała kwestię uzyskania niepodległości. Pod tymi hasłami zanotowała znakomity wynik wyborczy w zeszłym roku, zdobywając znacznie więcej głosów, niż wskazywałyby na to sondaże. Trudno wyobrazić sobie, aby ot tak zrezygnowała z tej koncepcji. Z drugiej jednak strony rząd Johnsona wydaje się zdeterminowany i nieprzejednany w tej kwestii.

Przypomnijmy, poprzednie referendum odbyło się w 2014 roku. Za odłączeniem się od struktur UK było wówczas 44,70% głosujących, a za pozostaniem częścią Zjednoczonego Królestwa – 55,30%. Frekwencja wyniosła 84,59%. Nieco później, w 2017 roku szkocki rząd złożył kolejny wniosek na mocy Section 30 do premier Theresy May. Został on jednak odrzucony, a ówczesny rząd uzasadniał taką decyzje sytuacją związaną z Brexitem.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik