„Nie” Johnsona dla szkockiej niepodległości

Opublikowano: 15.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1485

Premier Boris Johnson w oficjalny liście odrzuca apel stojącej na czele szkockiego rządu Nicoli Sturgeon o drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

W liście skierowanym do pierwszej szkockiej minister szef brytyjskiego rządu odmówił wsparcia idei kolejnego referendum niepodległościowego. Z wysokości Londynu Boris Johnson zwrócił uwagę, że należy szanować wyniki głosowania, które miało miejsce w 2014 roku, a kolejne referendum w tej sprawie “będzie kontynuowało polityczną stagnację, w którą Szkocja wpadła przez ostatnią dekadę”. Według lidera Partii Konserwatywnej jeśli Szkoci wybiją się na niepodległość, to ucierpią na tym ich “szkoły, szpitale i miejsca pracy”.

„Nadszedł czas, abyśmy wszyscy pracowali nad zjednoczeniem Wielkiej Brytanii i uwolnieniem potencjału tego wspaniałego kraju” – pisze w swojej korespondencji Johnson w odpowiedzi na list z 19 grudnia 2019 roku. Brytyjski premier zwraca również uwagę, że Sturgeon, a wcześniej szkocki premier Alex Salmond, złożyli obietnicę, że ostatnie referendum było politycznym wydarzeniem, które zdarza się raz na pokolenie. Z szacunku dla tamtych głosów premier Johnson odmówił ewentulanego “przekazania władzy” z Londynu do Glasgow.

Czy ta odpowiedź sprawi, że premier Sturgeon zaprzestanie swoich działań i projekt IndyRef2 zostanie odłożony na później lub całkowicie zarzucony? Do tej pory liderka SNP w samym centrum prowadzonej przez siebie polityki stawiała kwestię uzyskania niepodległości. Pod tymi hasłami zanotowała znakomity wynik wyborczy w zeszłym roku, zdobywając znacznie więcej głosów, niż wskazywałyby na to sondaże. Trudno wyobrazić sobie, aby ot tak zrezygnowała z tej koncepcji. Z drugiej jednak strony rząd Johnsona wydaje się zdeterminowany i nieprzejednany w tej kwestii.

Przypomnijmy, poprzednie referendum odbyło się w 2014 roku. Za odłączeniem się od struktur UK było wówczas 44,70% głosujących, a za pozostaniem częścią Zjednoczonego Królestwa – 55,30%. Frekwencja wyniosła 84,59%. Nieco później, w 2017 roku szkocki rząd złożył kolejny wniosek na mocy Section 30 do premier Theresy May. Został on jednak odrzucony, a ówczesny rząd uzasadniał taką decyzje sytuacją związaną z Brexitem.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 16.01.2020 00:46

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.