„Nie” dla ograniczenia wolności słowa w sieci!

Opublikowano: 27.03.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1473

W kwietniu Parlament Europejski będzie głosował nad projektem rozporządzenia w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym (tzw. TERREG). Ponad 60 organizacji zajmujących się ochroną praw cyfrowych, w tym Panoptykon, zwróciło się w tym tygodniu do europosłów i europosłanek z apelem o jego odrzucenie.

Projekt rozporządzenia w założeniu ma mobilizować platformy internetowe do bardziej zdecydowanej walki z materiałami promującymi czy pochwalającymi terroryzm, publikowanymi przez użytkowników i użytkowniczki. Instytucje unijne uzgodniły jego ostateczną treść pod koniec zeszłego roku. Choć wykreślono z niego wówczas wiele niebezpiecznych rozwiązań przewidzianych w pierwotnej wersji, którą w 2018 r. przedstawiła Komisja Europejska, propozycja, nad którą pochyli się Parlament Europejski podczas sesji w dniach 26-29 kwietnia, nadal wzbudza poważne wątpliwości z punktu widzenia wolności słowa w sieci.

W szczególności:

– krajowe organy odpowiedzialne za walkę z terroryzmem (np. polska ABW) nie będą musiały uzyskiwać uprzedniej zgody sądu na wydanie nakazu usunięcia treści o charakterze terrorystycznym;

– jednocześnie organy te będą mogły zażądać usunięcia treści zamieszczonej na platformie należącej do dowolnego dostawcy świadczącego swoje usługi w UE, we wszystkich krajach UE – istnieje więc obawa, że władze krajów, w których zagrożona jest praworządność, mogłyby wykorzystywać tę regulację do tłumienia krytyki za granicą;

– aby sprostać wymogom rozporządzenia, platformy będą najprawdopodobniej zmuszone do stosowania automatycznych filtrów treści, które zwiększają ryzyko nadmiarowego usuwania legalnych materiałów z sieci.

Apel w języku polskim TUTAJ a w angielskim TUTAJ.

Autorstwo: Dorota Głowacka
Źródło: Panoptykon.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.