Nie chcą pomnika przyjaźni polsko-tureckiej

Opublikowano: 26.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 941

Przy biernej aprobacie polskich władz w Warszawie ma stanąć pomnik „przyjaźni polsko-tureckiej”. Przeciwko pomysłowi protestuje diaspora ormiańska, kurdyjska oraz środowiska monitorujące sytuacje w Turcji i na Bliskim Wschodzie.

W stolicy ma powstać monument na część przyjaznych stosunków między Warszawą a Ankarą. To kolejna propagandowa inicjatywa rządu tureckiego, który dwa lata temu doprowadził do postawienia w Krak0wie pomnika swojej armii.

Postawienie statuy jest częścią planu nakreślonego przez prezydenta Turcji Recepta Tayyipa Erdogana, który w styczniu 2018 roku zapowiedział uruchomienie projektu zacieśnienia stosunków z krajami Europy środkowo-wschodniej. W ramach inicjatywy pomniki miały powstać m.in. w Polsce, na Węgrzech, a także w Rumunii i Ukrainie.

Budowla ma stanąć w parku Agrykola. – Warszawski pomnik będzie wyrazem przyjaźni dwóch krajów. Przedstawi Polaka i Turka podających sobie ręce. Nawiązywać ma do obrazu „Pokój chocimski” autorstwa Marcella Bacciarellego, który znajduje się w Zamku Królewskim – mówił „Wyborczej” ambasador Turcji Tahsin Tunç Ugdul.

Inicjatywa budzi opór społeczności: ormiańskiej i kurdyjskiej zamieszkujących w Polsce. Powstała petycja, której autorzy podkreślają, że o ile cieszy ich zbliżenie społeczeństw: polskiego i tureckiego, to pomnik w takiej postaci, finansowany przez obecne władze Turcji ma charakter wyraźnie propagandowy.

„Współczesna Turcja jest krajem autorytarnym łamiącym podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Tysiące obywateli i obywatelek, w tym legalni wybrani parlamentarzyści i samorządowcy partii opozycyjnych, znajdują się w więzieniach za krytykę władz. Podstawą do wieloletnich wyroków są m.in. wypowiedzi w mediach społecznościowych sprzeciwiające się polityce prezydenta Erdogana czy krytyczne artykuły w mediach. Według Sztokholmskiego Centrum Wolności w tureckich więzieniach już znajduje się, lub jest ścigane ponad 400 dziennikarzy/rek. Organizacje broniące praw człowieka zwracają uwagę, że wobec osadzonych stosowana jest przemoc fizyczna i seksualna” – czytamy w petycji.

Autorzy odezwy apelują do władz Warszawy Śródmieścia o zablokowanie projektu. „Budowę pomnika we współpracy z ambasadą turecką należ uznać za działanie nieakceptowalne etycznie – legitymizuje reżim, który wykazuje imperialne zapędy ,nie rozliczył się z błędów przeszłości i za nic ma prawa człowieka. Jak mają się czuć mieszkający w Warszawie członkowie i członkowie diaspory ormiańskiej i kurdyjskiej przechodząc obok pomnika postawionego w ramach polityki historycznej reżimu, który ich prześladuje?”

Pod petycją podpisały się Fundacja „Armenian Foundation”, Fundacja Polsko-Ormiańska, Kurdystan.info, Ormiański Komitet Narodowy Polski „Hay Dat”, Ormiańsko-Polski Komitet Społeczny, Społeczność Kurdyjska w Warszawie i Warszawa dla Rożawy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. MasaKalambura 26.07.2020 19:48

  Poważnie myślący o grupie Wyszehradzkiej i Międzymorzu zobowiązani jesteśmy zawrzeć wieczny pokój z Turcją. Taki jak po wielkich bitwach 1 Rzeczypospolitej z Imperium Osmanów i naszej wspólnej przeszłości, która obfitowała w potyczki, ale też była świadkiem najdłuższych i najwierniej utrzymywanych rozejmów w naszej historii. W porównaniu z innymi naszymi sąsiadami oczywiście.

  Aby dotrzeć do Ziemi Świętej lądem, warto mieć posłów w Konstantynopolu (nazwa miasta koraniczna).

 2. Stanlley 27.07.2020 00:03

  A ja uważam ze pomnik stanąć powinien. O przyjaźnie należy zabiegać. Co do smutów ze Turcją to kraj autorytarny – nie ma sie co dziwić ze stosują takie metody gdy USA i górale z gór synaj próbują im mieszać i robić bałagan w kraju. Jako Polak i patriota popieram Turków i szanuje.

 3. rici 27.07.2020 11:06

  A ja uwazam ze powinien stanac pomnik przyjazni polsko-kurdyjskiej. Kurdowie to narod gdzie wystepuje najwiecej z slowianskiej krwi. 90% wszystkich Kurdow posiada haplogrupe R1A1, a Turcy to przybledy z glebokiej Syberii. Kurdowie podobnie jak Polacy posiadaja podobna historie, okupowani przez kilka panstw, jak Turcja,Irak,Iran. Co prawda najlepsze warunki maja w Iranie, a Turcy to nalogowi mordercy, czy ktos pamieta o rzezi Ormian, teraz to samo chca zrobic z Kurdami.

 4. LichoNiespi 28.07.2020 12:51

  A tak w ramach przyjazni polsko-tureckiej lub innej przyjazni wuburzyc ten straszny stalinowski Palac Nauki i Kultury w Warszawie i na jego miejscu i to jeszcze za polskie pieniadze wybudowac meczet.I jeszcze jedno..wyburzyc w Warszawie wzystkie pomniki a na ich miejscach postawic meczety. Postawic meczety czy maczety na kazdym rogu ulicy a juz na pewno w chlewni na wiejskiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.