Nie będzie wyższych płac za pracę w niedzielę

Opublikowano: 10.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1895

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie rozpocznie prac nad podwyższeniem wynagrodzeń pracowników, którzy muszą wykonywać obowiązki w siódmy dzień tygodnia. Wiceszef resortu oświadczył, że obawa o budżety polskich firm była czynnikiem, który zadecydował o wyrzuceniu projektu do kosza.

W branży handlowej pracuje w Polsce około dwóch milionów osób. Oprócz tych, którzy pracują w kinach czy na stacjach benzynowych, większość od marca 2018 roku, kiedy w życie weszły nowe przepisy, może „dzień święty święcić” w domach z bliskimi. Sytuacja pozostałych pracujących w niedziele nie uległa zmianie. To właśnie o nich upomniała się rada OPZZ województwa mazowieckiego. Zdaniem tego organu płace świadczących płace w niedziel powinny być 2,5 raza wyższe niż w dni powszednie. Pismo w tej sprawie zostało wysłane jeszcze pod koniec ubiegłego roku do MRPiPS.

„Są zawody, w których praca w niedziele jest konieczna, są też osoby, które z różnych przyczyn chcą pracować w tym dniu tygodnia. Naszym zdaniem warto wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i wypłacić im godny ekwiwalent za to, że niedziele spędzają w pracy. Dlatego zwracamy się do Pani Minister z wnioskiem o podjęcie pilnych prac nad ustawą, która wprowadzi 2,5 razy wyższe wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta niż za pracę w dni powszednie. We wszystkich branżach i na terenie całego kraju” – czytamy w piśmie.

Związkowcy otrzymali właśnie odpowiedź. Do propozycji odniósł się wiceminister Stanisław Szwed. Okazało się, że projekt został oceniony negatywnie. Dlaczego? Jak podają działacze OPZZ, resort uważa, że „ze względu na zróżnicowaną sytuację finansową pracodawców na polskim rynku pracy wprowadzenie proponowanej regulacji jako powszechnie obowiązującej mogłoby doprowadzić do pogorszenia sytuacji materialnej wielu pracodawców, których organizacja pracy wymaga wykonywania przez pracowników pracy w niedzielę i święta”.

Dla związkowców jest to jasny sygnał. “Stanowisko ministerstwa jest kolejnym dowodem na to, że rząd nie prowadzi polityki sprzyjającej wzrostowi wynagrodzeń” – zauważa Piotr Szumlewicz, przewodniczący rady OPZZ województwa mazowieckiego. “Wzrost płacy minimalnej w bieżącym roku jest niski, płace wielu pracowników sfery budżetowej pozostaną zamrożone, a teraz okazało się, że rząd nie zamierza podnosić płac za pracę w niedziele” – zwraca uwagę działacz.

Szumlewicz akcentuje również, że mimo iż „rząd deklaruje, że uważa ten dzień tygodnia za wyjątkowy, nie zamierza wprowadzać wyższych płac”. Wskazuje, że „w niedzielę i święta pracują pracownicy wielu branż, zazwyczaj nie otrzymując za swoją pracę dodatkowych wynagrodzeń. Wyższe wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta byłoby rekompensatą za utratę dnia wolnego, a zarazem bodźcem na rzecz podniesienia płac w całej gospodarce”.

Jakie są zalety wyższej płacy za prace w niedziele? “2,5 razy więcej to dobre rozwiązanie, które zarazem promowałoby firmy skłonne do podnoszenia wynagrodzeń. Jeżeli właściciel kawiarni czy supermarketu nie chciałby więcej płacić, zawsze mógłby zamknąć swoją firmę, a pracownikom dać wolne” – zauważa Piotr Szumlewicz.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Collega 10.01.2019 12:44

  Niechby była 2 razy większa i każdy by wolał do pracy a nie do kościoła i tu pogrzebany jest pies wraz z kością niezgody w pysku.

 2. Stanlley 10.01.2019 12:44

  Jakich polskich firm? Chyba zagranicznych sieciówek…

 3. emigrant001 10.01.2019 17:18

  W republikach bananowych trzeba zapieprzać z miskę ryżu i dziękować wielebnemu pracodawcy a nie pracować jak za Odrą za x 1,5 lub x 2 stawki godzinowej od święta.
  Może jak zrobicie prawdziwy a nie polityczny związek zawodowy to po ogólnym strajku na drugi dzień będzie odpowiednia ustawa.

 4. realista 10.01.2019 19:36

  u nas tradycją są sterowane “strajki” od czasów Bolka i Lolka ;)… .. .

 5. Almuric 10.01.2019 22:03

  W najlepiej prosperujących państwach płace w niedziele są znacznie podwyższone, w niewolniczych państwach ani grosz się nie należy…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.