Nie będzie śledztwa ws. „taśm Kaczyńskiego”

Opublikowano: 09.02.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1038

Okazuje się, że prokuratura odmówiła zajęcia się możliwością popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS. Wnioskował o to Gerald Birgfellner , biznesmen od „dwóch wież”.

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie Birgfellnera, tym samym utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. W sprawie „taśm Kaczyńskiego” nie będzie zatem dalszego ciągu. Posiedzenie sądu było niejawne. W październiku w imieniu Austriaka zażalenie złożył Roman Giertych.

„Dla mnie i mojego klienta a sprawa nie ma charakteru politycznego, ma zwykły charakter kryminalno-gospodarczy. Oczywiście kontekst polityczny tej sprawy jest nie do uniknięcia, ale chcielibyśmy, żeby ta sprawa była procedowana w normalnym i zwyczajnym trybie, zgodnym z przepisami Kodeksu postępowania karnego” – mówił Giertych przed wejściem na salę sądową w piątek 7 lutego o 11.00.

Po ogłoszeniu wyroku był ewidentnie zawiedziony. Powiedział mediom, że „postanowienie jest odpowiedzią na pytanie, w jakim kierunku zmiany wprowadzane w systemie polskiego sądownictwa wpływają na życie konkretnych obywateli, gdy są w starciu z osobami, które dzierżą władzę”. Giertych stwierdził również, że jest to bezpośredni skutek wprowadzenia przez PiS tzw. ustawy kagańcowej.

Już wcześniej prokuratura również pokazała drzwi Birgfellnerowi. Według organów ścigania biznesmen nie udokumentował należycie zleceń, za które miał dostać od Kaczyńskiego zapłatę, ale nie dostał. Jak pisze Onet, prokuratura uznała, iż Birgfellner „nie przedstawił żadnych pisemnych umów zawartych z podmiotami, którym miał zlecić określone prace, a które to dokumenty umożliwiałyby weryfikację faktur wystawionych przez podmioty mające działać na jego zlecenie”.

„Taśmy Kaczyńskiego” to nagrania z lipca 2018 roku, opublikowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Jarosław Kaczyński snuł w nich plany budowy w Warszawie dwóch wieżowców za pośrednictwem spółki Srebrna, związanej z prawicowymi kręgami politycznymi. Birgfellner, który miał inwestycję zrealizować, stwierdził, że nie otrzymał od Kaczyńskiego zapłaty za przygotowania do budowy, które już przedsięwziął.

Prezes PiS miał tłumaczyć mu się złym politycznym klimatem na realizacje inwestycji oraz przejściowymi trudnościami. Biznesmen jednak nie ustąpił, nagłośnił sprawę i poszedł na otwartą bitwę z prezesem. Gerald Birgfellner był kilkukrotnie przesłuchiwany ws. afery dot. Srebrnej, tym raz w Austrii.

Od decyzji sądu adwokaci Austriaka mają złożyć skargę nadzwyczajną do Izby Karnej Sądu Najwyższego. To postępowanie karne, a nie zapominajmy, że wciąż jeszcze trwa spór cywilny między Kaczyńskim a Birgfellnerem. Biznesmen domaga się od Srebrnej 1,3 mln euro. Przy okazji ujawnił, że w trakcie realizacji zlecenia dla Kaczyńskiego, przekazał w kopercie 50 tys. zł dla dla księdza Rafała Sawicza, członka rady Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego (właściciela spółki Srebrna).

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. LichoNiespi 09.02.2020 14:01

    A co nie pisalem, nikt nie ruszy gowna bo gowno smierdzi. A kto rzadzi prokuraturom [ppodobno koles krasnala nijaki Zebro czy Zobro..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.