Nie będzie pomocy dla frankowiczów

Opublikowano: 05.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 125

Obecna władza nie spełni jednej ze swoich głównych obietnic przedwyborczych, dlatego pomoc dla osób oszukanych przez banki w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich będzie mocno okrojona. Ustawodawcy postanowili wykreślić z odpowiedniego projektu ustawy funkcjonowanie funduszu konwersji, dzięki któremu instytucje finansowe musiałyby przekazywać środki pieniężne na sfinansowanie przewalutowania kredytów.

W środę parlamentarzyści omawiali w Sejmie projekt ustawy zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudy, dlatego podczas dyskusji na ten temat poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Cymański zdecydował się na zgłoszenie poprawek do propozycji głowy państwa. Ich głównym celem jest wykreślenie Funduszu Konwersji, który miał być głównym środkiem pomocy dla kredytobiorców znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

To właśnie na niego miały składać się banki, które tym samym sfinansowałyby przewalutowanie kredytów zaciągniętych wcześniej we frankach szwajcarskich. Przeciwko powołaniu takiego funduszu najgłośniej protestowały właśnie instytucje finansowe, stąd według Cymańskiego jego powołanie mogłoby doprowadzić do upadku niektórych polskich banków. Dodatkowo jego zdaniem sprawą dalej zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dlatego nowe regulacje mogłyby utrudnić mu wydanie werdyktu na temat niedozwolonych klauzul w umowach.

Tym samym jedyną realną formą pomocy frankowiczom będzie powołany już w 2015 r. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Nowe zmiany pozwolą na trzykrotnie zwiększenie kwoty pomocy w stosunku do ustawy sprzed czterech lat, dlatego pomoc w jego ramach będzie udzielana przez trzy lata i bez odsetek, a dopiero po dwóch latach karencji od zakończenia pomocy zacznie się jej spłata.

Cymański podczas debaty stwierdził, że istniał konflikt interesów pomiędzy bankami sprzeciwiającymi się Funduszowi Konwersji a frankowiczami chcącymi przewalutowania kredytów, aby mogli oni spłacać je po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Opozycja zarzuciła rządzącym brak jakichkolwiek realnych działań w tej sprawie, ponieważ zmodyfikowali oni jedynie rozwiązania zaproponowane jeszcze przez rząd Platformy Obywatelskiej.

Na podstawie: WNP.pl, RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Okupacyjny rząd z USraela realizuje talmud.yczny zapis syjonistów.
W którym napisane jest: “cały majątek gojów należy do żydów”
“Okraść goja ze wszystkiego co ma to największa zasługa dla pana, tylko tak by o tym nie wiedział. ”
Przekręt frankowy to idealne narzędzie do długoterminowego golenia gojów, kredyty będą dziedziczone i będą je spłacać jeszcze, dzieci, wnuki itd. A może ostatecznie zrobią hipotekę odwróconą czyli wszystkie nieruchomości przejdą na własność żydow.skich banków tak by 14 mln żydów którzy tu przyjdą miały już przygotowany ciepły kąt.
Lichwa rak ludzkości. paso.żydy syjo.nu są niczym termity przeżrą całe zdrowe drzewo gospodarki aż ostanie się tylko pył i odch.ody.

Dorota Nawigatorka
Użytkownik
Dorota Nawigatorka

I bardzo dobrze, że nie będzie tzw. “pomocy” rządu. Strona społeczna (SSBB-Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu) została kompletnie zignorowana podczas rozmów- widać tzw. rządzący wciąż na kolanach przed banksterami. Ojej, biedaczkom troszkę zyski spadną, bo trzeba by oddać część tego, co ukradli- i już tzw rząd nic nie robi. Poza tym, tzw. pomoc mogłaby wpłynąć negatywnie na orzecznictwo sądów (na zasadzie: zrekompensowane było, więc się nie należy). Nie jestem za UE, ale skoro już w niej jesteśmy i płacimy za to, to powinniśmy też skorzystać z jej dobrodziejstw. A takim niewątpliwie jest dużo wyższy standard ochrony prawnej (sądowej) przed nieuczciwymi praktykami finansowymi. TSUE wydał już orzeczenie w sprawie tzw. kredytów frankowych (tak naprawdę żadnych kredytów, tylko instrumentów finansowych wysokiego ryzyka), wiążący wyrok oczekiwany jest na jesieni. Do tej pory ZAWSZE wyrok był zgodny z wcześniejszym orzeczeniem. Zobaczymy jak będzie tym razem. I czy polscy sędziowie, którzy tak głośno krzyczeli o praworządności w swojej sprawie, będą respektować wyrok UE. Bo na razie w większości tego nie robią, stąd SSBB złożyło zapytanie i uzyskało konkretne orzeczenie TSUE.