Nie będzie Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Opublikowano: 18.02.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2115

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz rozwiązał umowę finansowania budowy Muzeum Rzezi Wołyńskiej. Miało ono powstać w Chełmie.

Szef resortu kultury zdecydował, że 180 mln zł nie będzie przeznaczone na budowę Muzeum Rzezi Wołyńskiej w Chełmie. „Kierowane przez Bartłomieja Sienkiewicza Ministerstwo Kultury rozwiązało umowę zawartą pod koniec listopada między ówczesnym szefem resortu Piotrem Glińskim a prezydentem Chełma Jakubem Banaszkiem w sprawie prowadzenia i finansowania Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie” – poinformowała lubelska „Gazeta Wyborcza”.

Resort podkreślił, że zachowany musi być okres wypowiedzenia – zgodnie z określonymi w umowie warunkami. Zatem formalnie umowa zostanie rozwiązana 31 grudnia 2024 roku.

Resort kultury, kierowany jeszcze przez Piotra Glińskiego, postanowił przeznaczyć na budowę muzeum 180 mln zł. Miasto Chełm miało wyłożyć kolejne 20 mln zł.

Przeciwni budowie byli jednak miejscy radni Koalicji Obywatelskiej. „Ten pomysł trudno zaakceptować. Nie można się dogadywać w tak ważnej dla miasta sprawie z ministrem, który za kilka dni opuści swój urząd. To mało poważne” – twierdził szef klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta w Chełmie Marek Sikora.

O samej budowie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego poinformowano w listopadzie 2023 roku. Było to za czasów tzw. dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego – już po wyborach parlamentarnych. Wówczas rada miejska w Chełmie zaopiniowała projekt uchwały autorstwa prezydenta Jakuba Banaszka ws. zmian wieloletniej prognozy finansowej miasta. Wskazano też, że „przedmiotem działania Muzeum jest gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie zbiorów w zakresie upamiętnienia wydarzeń związanych z Rzezią Wołyńską oraz upowszechnianie wiedzy o tych wydarzeniach”.

Negatywne zdanie na temat budowy muzeum wyrażał na początku grudnia także Donald Tusk. Premier grzmiał, że zostało ono powołane „tylko po to, by móc korzystać z publicznych pieniędzy”.

Autorstwo: MM
Na podstawie: „Gazeta Wyborcza”, TOK FM
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Baltazar Bombka 18.02.2024 12:37

  A to dopiero początek deptania polskości przez ekipę Tuska. Blokują wszystko co by miało przynieść potencjalne korzyści dla Polski. Proponuję ogłosić zrzutkę, odpowiednio rozpropagować i pokazać im środkowy palec.

 2. Katarzyna TG 18.02.2024 12:45

  Jedynym zadaniem Tuska w tej kadencji jest zaoranie Polski i zrobienie tutaj unijnego kraju przywiślańskiego.

 3. LichoNiespi 18.02.2024 14:24

  ..180 milionow zloty zostalo zablokowane w celu wybudowania muzeum Rzezi Wolynskiej w Chelmie…….ale czy ta kwota bedzie/bendzie przeznaczona na wybudowanie muzeum UPA na terenie Chelma..o tym zdecyduje Bednar ukrainiec w polskim ministerstwie sprawiedliwosci za panowania generalnego gubernatora Tuska przedstwaiciela UE wybranego w jakims tam wyborach przez mieszkancow.

 4. Kazma 18.02.2024 18:26

  Nie będzie tego, nie będzie tamtego, niczego nie będzie…

 5. Dobroca 18.02.2024 18:28

  @Baltazar Bombka

  Zrzutka, w razie zainteresowania, cały czas jest:

  https://zrzutka.pl/7jsmt4

 6. rozrabiaka 19.02.2024 00:25

  „Ten pomysł trudno zaakceptować. Nie można się dogadywać w tak ważnej dla miasta sprawie z ministrem, który za kilka dni opuści swój urząd” 8 lat było za mało.

 7. rozrabiaka 19.02.2024 00:29

  Co do zrzutek, może ktoś otworzy zrzutkę na bayraktary dla “braci”
  Dla nie których rzeź a dla nie których dobrze płatne zajęcie połączone z rozrywką:
  “Przybijanie nożem do stołu języczka małego dziecka, które później wisiało na nim”
  “Wieszanie dziecka płci męskiej za genitalia na klamce drzwi.”
  “Wrzucenie dorosłego w płomienie ogniska na polanie leśnej, wokół którego ukraińskie dziewczęta śpiewały i tańczyły przy dźwiękach harmonii.”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.