Nie będzie kontroli logowania się na skrzynki e-mailowe

Opublikowano: 11.10.2022 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1679

Pomysł ułatwienia inwigilacji wrócił jak bumerang i odleciał jak bumerang?

Ministerstwo Obrony Narodowej chce nałożenia na dostawców poczty elektronicznej obowiązku przechowywania informacji o logowaniu się użytkowników do skrzynek e-mail. Podobne informacje już teraz muszą przechowywać operatorzy telekomunikacyjni na potrzeby polskich służb, które mogą po nie sięgać bez żadnej kontroli. To kolejny pomysł, który stoi w sprzeczności z orzecznictwem europejskim, a do tego odciska piętno na prawach i wolności nas wszystkich.

To nie jest nowy pomysł. Wcześniej podobną propozycję przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości w swoim projekcie ustawy o „ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych”.

W Polsce dostęp do danych telekomunikacyjnych (m.in. billingów i lokalizacji telefonów) i internetowych (o aktywności w sieci) ma 10 różnych służb, w tym policja. Liczba pobranych billingów i lokalizacji wzrosła w ostatnich 5 latach aż o 60 proc. (do 1,85 mln w 2021 r.). Gdyby propozycja MON weszła w życie, służby miałyby łatwiejszy dostęp do kolejnego źródła danych – logów dostawców poczty e-mail.

W państwie prawa służby korzystają z różnych narzędzi inwigilacji i sięgają po różne dane, w tym telekomunikacyjne i internetowe, na potrzeby prowadzonych postępowań. Dostęp do tych danych podlega zewnętrznej, niezależnej kontroli.

W wielu państwach europejskich (np. w Niemczech) osoby poddane inwigilacji po zamknięciu postępowania są informowane, że były obiektem zainteresowania służb. W Polsce nie ma żadnej kontroli nad działaniami służb, a osoby, które są poddawane inwigilacji, nie są o tym informowane. O zmianę tego stanu rzeczy walczy Fundacja Panoptykon m.in. w ramach postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Dobrą wiadomością jest, że propozycja Ministerstwa Obrony Narodowej nie została uwzględniona w dalszych pracach nad projektem ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Autorstwo: Anna Obem, Wojciech Klicki, Dominika Chachuła
Źródło: Panoptykon.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Irfy 11.10.2022 14:00

    Pewnie ktoś czcigodnym grupenfuhrerom wytłumaczył, że połowa ludzi ma konta na gmailu a druga połowa natychmiast po takim numerze otworzy konta na zagranicznych serwerach i zaopatrzy się w VPN-y. Co ogólnie utrudni inwigilację. A tak w ogóle to warto sobie stworzyć konto mailowe za granicą, ot tak profilaktycznie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.