Nie będzie „Fortu Trump”

Opublikowano: 28.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 569

Obecna władza od samego swojego początku zabiegała, zresztą z pozytywnymi rezultatami, o obecność większej liczby obcych wojsk na terenie naszego kraju. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgetta Mosbacher, rozwiała jednak nadzieje na zainstalowanie amerykańskich baz wojskowych na stałe. Tym samym nie będzie zapowiadanego przez rządzących „Fortu Trump”.

Kontrowersyjna przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji zabrała głos w rozmowie z portalem Wirtualna Polska. Mosbacher stwierdziła wprost, że nigdy nie było żadnej szansy na „Fort Trump”, czyli obecność żołnierzy USA w Polsce. Właśnie takiego terminu odnośnie potencjalnej bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych używał prezydent Andrzej Duda, gdy w 2018 roku spotkał się w Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, Donaldem Trumpem.

Nie chodzi przy tym jedynie o terminologię. Mosbacher podkreśla w wywiadzie, że nazwa „Fort Trump” została rozbuchana przez prasę, dlatego wielokrotnie sprzeciwiała się używaniu tego określenia. Robiła to jednak także z powodu braku takich planów ze strony Stanów Zjednoczonych, które nie zamierzały budować w Polsce stałej bazy wojskowej. Ambasador twierdzi jedynie, że ma nadzieję na zwiększenie liczby żołnierzy przebywających w Polsce w ramach systemu rotacyjnego.

Już podczas środowej wizyty Dudy można było wyraźnie zauważyć wycofywanie się głowy państwa z wcześniejszych deklaracji. Prezydent stwierdził bowiem, że pod terminem „Fort Trump” nigdy nie rozumiał „fizycznej” budowy takiego obiektu, lecz tym mianem określa całość działań podejmowanych w kierunku przekształcenia Polski we „wschodnią flankę NATO”.

Na podstawie: WP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. tithan1 28.06.2020 10:47

  Najwyraźniej komuś nie wyszło parzenie kawy za oceanem.

 2. MasaKalambura 28.06.2020 11:08

  Najwyraźniej Trump ma problemy ze swoim KODem, a zaraz wybory.

 3. emigrant001 28.06.2020 11:58

  Informacja dopiero po “wyborach”

 4. kopydlok 28.06.2020 12:13

  To może jednak fort Biden…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.