Nie będzie „Fortu Trump”

Opublikowano: 28.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1251

Obecna władza od samego swojego początku zabiegała, zresztą z pozytywnymi rezultatami, o obecność większej liczby obcych wojsk na terenie naszego kraju. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgetta Mosbacher, rozwiała jednak nadzieje na zainstalowanie amerykańskich baz wojskowych na stałe. Tym samym nie będzie zapowiadanego przez rządzących „Fortu Trump”.

Kontrowersyjna przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji zabrała głos w rozmowie z portalem Wirtualna Polska. Mosbacher stwierdziła wprost, że nigdy nie było żadnej szansy na „Fort Trump”, czyli obecność żołnierzy USA w Polsce. Właśnie takiego terminu odnośnie potencjalnej bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych używał prezydent Andrzej Duda, gdy w 2018 roku spotkał się w Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, Donaldem Trumpem.

Nie chodzi przy tym jedynie o terminologię. Mosbacher podkreśla w wywiadzie, że nazwa „Fort Trump” została rozbuchana przez prasę, dlatego wielokrotnie sprzeciwiała się używaniu tego określenia. Robiła to jednak także z powodu braku takich planów ze strony Stanów Zjednoczonych, które nie zamierzały budować w Polsce stałej bazy wojskowej. Ambasador twierdzi jedynie, że ma nadzieję na zwiększenie liczby żołnierzy przebywających w Polsce w ramach systemu rotacyjnego.

Już podczas środowej wizyty Dudy można było wyraźnie zauważyć wycofywanie się głowy państwa z wcześniejszych deklaracji. Prezydent stwierdził bowiem, że pod terminem „Fort Trump” nigdy nie rozumiał „fizycznej” budowy takiego obiektu, lecz tym mianem określa całość działań podejmowanych w kierunku przekształcenia Polski we „wschodnią flankę NATO”.

Na podstawie: WP.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
tithan1
Użytkownik
tithan1

Najwyraźniej komuś nie wyszło parzenie kawy za oceanem.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Najwyraźniej Trump ma problemy ze swoim KODem, a zaraz wybory.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Informacja dopiero po “wyborach”

kopydlok
Użytkownik
kopydlok

To może jednak fort Biden…

Barney
Użytkownik
Barney

bo był tylko fort-el, ale i tak jest ich tu za dużo.