Nie będzie ekshumacji w Jedwabnem

Opublikowano: 19.03.2019 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1574

Prokuratura Krajowa oświadczyła, że nie widzi podstaw do wznowienia postępowania w sprawie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, brakuje przesłanek do wznowienia postępowania w tej sprawie, choć w lutym nastawał na to Instytut Pamięci Narodowej.

Pierwsze śledztwo w sprawie zbrodni w Jedwabnem zostało umorzone w czerwcu 2003 roku – nie udało się znaleźć wystarczających dowodów, że brały w niej udział osoby, które nie były jeszcze za nią osądzone po II wojnie światowej. W 2001 roku Lech Kaczyński, wówczas minister sprawiedliwości – przychylił się do prośby o nieprzeprowadzanie prac ekshumacyjnych, ponieważ mogą one godzić w tradycje religijne Żydów. IPN uważa, że grupa 40 mieszkańców Jedwabnego, która wówczas spaliła w stodole 340 żydowskich sąsiadów, działała z niemieckiej inspiracji. Pragną, aby ponowne śledztwo pomogło zrzucić z Polaków choć trochę ciężaru winy. Ale nie udaje się to już od ponad dekady.

Co więcej, sama prawica nie jest zgodna co do słuszności wznowienia śledztwa – przestrzegał przed tym m.in. Sławomir Cenckiewicz, kiedy na początku roku wybuchła fala dyplomatycznych konfliktów między Polską i Izraelem.

„Pamiętajcie moje słowa – ta ekshumacja nie przyniesie żadnych kategorycznych rozstrzygnięć, a sprowadzi na Polskę katastrofę! Zweryfikujmy wpierw stare śledztwo i niezbadany wówczas materiał dowodowy wydobyty podczas ekshumacji poddajmy analizie!” – napisał na „Twitterze” w odpowiedzi na stwierdzenie Krzysztofa Szwagrzyka, że „przerwanie prac było błędem i śledztwo oraz ekshumacje powinny zostać wznowione”.

W 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski pod pomnikiem w Jedwabnem „w imieniu swoim i tych, których sumienie poruszone jest tamtą zbrodnią”, przeprosił za zbrodnię. W tym samym czasie Kaczyński zgodził się wstrzymać ekshumacje. Społeczność żydowska była mu za to wdzięczna: „Szacunek dla kości naszych ofiar jest dla nas ważniejszy niż wiedza, kto zginął i jak, kto zabił i jak” – mówił wówczas Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Tak długo jak Partia interesu Syjonistycznego jest u władzy, tak długo nikt nie wbije łopaty w miejscu stodoły. To kolejny, klasyczny już przykład”niezależności” sądów i prokuratury.

Gats
Użytkownik
Gats

Nadal państwo teoretyczne. Jedwabne trzeba wyjaśnić ale prawda będzie szokiem
dla wielu osób dlatego robią wszystko żeby do tego nie doszło.