Niderlandy wracają do elektrowni węglowych

Opublikowano: 21.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1170

Niderlandy (do niedawna Holandia – przypis WM) to kolejny kraj po Niemczech, który „przeprasza się” z węglem. Państwo chce zwiększyć wykorzystanie elektrowni węglowych w produkcji energii.

„Rząd zdecydował o natychmiastowym wycofaniu ograniczeń nałożonych w latach 2002-2024 na produkcję energii w elektrowniach węglowych” – powiedział dziennikarzom w Hadze holenderski minister klimatu i energii Rob Jetten. „Nasz kraj podjął tę decyzję z naszymi europejskimi kolegami w ciągu ostatnich kilku dni” – dodał polityk, mając na myśli porozumienie na tej płaszczyźnie z Niemcami i Austrią.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała na świecie gwałtowny wzrost cen energii (ceny gazu, ropy i węgla zaczęły szybko rosnąć przed wybuchem wojny na Ukrainie, a wojna co najwyżej je dodatkowo wywindowała – przypis WM). Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski, Bułgarii, Finlandii i właśnie Holandii. Choć udział importu rosyjskiego gazu przez Niderlandy jest dość niewielki (wynosi tylko 15 procent) i poniżej europejskiej średniej (40 procent), tamtejszy rząd już teraz dokonuje zapobiegawczych kroków.

„Chcę podkreślić, że w tej chwili nie ma dotkliwego niedoboru gazu. Jednak coraz więcej krajów jest uciskanych [energetycznie] przez Rosję. To nas martwi” – powiedział Rob Jetten.

„Po Niemczech i Austrii kolej na Holandię, która wraca do elektrowni węglowych znosząc limity z 2002 i 2004 r. W Europie będzie teraz takie zanieczyszczenie, że Polska powinna jak najszybciej zamknąć swoje elektrownie i kopalnie dla równowagi” – ironizuje na „Twitterze” Adam Gwiazda.

Autorstwo: Dariusz Kloch
Na podstawie: News.Yahoo, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com

13

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.