Liczba wyświetleń: 904
Zidentyfikowano błędy, które mogły wpłynąć na niedokładność pomiaru podczas eksperymentów, w wyniku których ogłoszono, że neutrino może poruszać się szybciej niż światło.
Zespół pracujący przy eksperymencie OPERA stwierdził, że możliwe były dwa błędy związane z obsługą systemu GPS. Czas, jaki potrzebowały neutrino na pokonanie 730-kilometrowej trasy pomiędzy CERN-em a detektorem w Gran Sasso był mierzony za pomocą systemu GPS. Kluczową rolę mogły więc odegrać zegary atomowe na początku i na końcu trasy neutrino. Żeby je zsynchronizować, trzeba wysłać pomiędzy nimi sygnał, a ten też potrzebuje czasu na przebycie określonej odległości. Dlatego też dane są interplowane, w celu wyeliminowania tej różnicy czasu. OPERA przyznaje, że interpolacja mogła zostać źle wykonana. Drugi z możliwych błędów to niewłaściwe połączenie pomiędzy urządzeniem GPS, a głównym zegarem eksperymentu OPERA.
Należy podkreślić, że są to na razie wstępne najbardziej możliwe wyjaśnienia. Nie wydano jeszcze ostatecznego komunikatu, gdyż oba spostrzeżenia nie zostały ostatecznie zweryfikowane.
Tymczasem w Fermilab naukowcy pracujący przy eksperymencie MINOS próbują na własną rękę powtórzyć eksperyment CERN-u i sprawdzić uzyskane informacje.
Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Nature Blogs
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Wszystko jest teorią określoną popularną miarą. Nie wierzę ani w „kabelek” ani w to, że nie ma nic szybszego niż światło. Jak zrzuciłem światło od trabanta z dziesiątego piętra to dość wolno spadało.
Z jaką dokładnością zmierzono trasę 730 km?
@dartan, do 2 decymetrów. Trasa wynosi trochę ponad 732 kilometry(nie pamiętam dokładnie), a neutrina nadrobiły 18 metrów. Jedynym rozsądnym wyjściem jest poczekać na wyniki eksperymentu MINOS. Wtedy uwidoczni się czy problem jest globalny czy lokalny.
Do pomiarów prędkości neutrin potrzeby jest lepszy sprzęt ze względu na ich nature.
Mógłbyś poszerzyć swoją wypowiedź?