Neutrina nie mogły być szybsze od światła

Opublikowano: 24.11.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1060

Międzynarodowy zespół fizyków, realizujących eksperyment ICARUS, przekonuje, że neutrina z eksperymentu OPERA nie mogły być jednak szybsze od światła – informuje PAP.

Pod koniec września tego roku naukowcy z CERN ogłosili, że udało im się obalić jeden z fundamentów współczesnej fizyki i filar teorii względności Einsteina, który twierdził, że nic nie jest w stanie poruszać się szybciej niż światło w próżni (z prędkością większą niż c = 299 792 458 m/s). W trakcie prowadzonych przez nich badań neutrina (cząstki elementarne mniejsze od atomu) pokonały dystans 732 km o ułamek sekundy szybciej, niż zakładano. Po obliczeniach naukowcy doszli do wniosku, że cząstka pokonała tę samą drogę szybciej niż światło.

W środowisku fizyków zawrzało. Sami naukowcy z CERN sceptycznie podeszli do wyników swoich badań. Dlatego powtórzyli eksperyment w taki sposób, aby wykluczyć błędy. Wynik okazał się ten sam – po raz kolejny neutrina pokonały prędkość światła.

Pierwsze formalne zastrzeżenia do eksperymentu pojawiły się zaledwie pięć tygodni później w opublikowanym na łamach Physical Review Letters, artykule którego współautorem jest laureat nagrody Nobla fizyk Sheldon Glashow.

Prof. Glashow wraz z Andrew Cohenem stwierdzili, że cząsteczki, które poruszają się szybciej niż światło powinny po drodze stracić większość swojej energii, a w przypadku eksperymentu OPERY tak nie było.

Teorię tę postanowili sprawdzić uczestnicy eksperymentu ICARUS (prowadzonego również w Gran Sasso). Pracowali oni z wiązką neutrin z ośrodka CERN (podobnie jak ich koledzy z OPERY). Zmierzyli energię neutrin, które docierały do ich laboratorium. I co się okazało? Ich wyniki „obalają interpretację wyników Opery o prędkości większej od prędkości światła” – twierdzą w swojej publikacji, zamieszczonej na stronie internetowej arXiv.org.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa naukowcy przygotowują też kolejne eksperymenty, np. w amerykańskim Fermilab i w japońskim ośrodku KEK, które być może pozwolą zweryfikować wrześniowe wyniki OPERY.

Na podstawie: PAP
Opracowanie i źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. JamiroQ 24.11.2011 09:38

    Większość dzisiejszej tzw. nauki jest irracjonalna od podstaw. Winny jest temu chorobliwie wysoki status tzw. paradygmatu. Im starsze i lepiej “sprawdzone” dane, tym trudniej przebić się nowym koncepcjom i wnioskom, zaprzeczającym starym zasadom. Przypomina to zasadę: nowe eksperymenty przeczą starym tezom – tym gorzej dla faktów. Z fizyką sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo największą trudność sprawia interpretacja faktów. Zobaczymy co czas pokaże, ale po doniesieniach medialnych o realizacji koncepcji zimnej fuzji, potem jej podważeniu, mam złe przeczucia. Zwłaszcza, iż PODOBNO kilku naukowców oderwało się od głównego nurtu, skontaktowało się z tzw. biznesmenami i razem SPRZEDAJĄ już małe elektrownie oparte na zimnej fuzji 🙂

  2. Nartenlener 24.11.2011 09:45

    Ilu “mondrych” tyle koncepcji. W ostateczności się okażę, że “Amerykańscy naukowcy…”

  3. kapsaicyna1202 24.11.2011 12:37

    Tylko ciekawi mnie jaki wzieli współczynnik załamania światła bo przecież doświadczenie było przeprowadzane w atmosferze.

  4. memento 24.11.2011 19:29

    Fotonów nie wysyłano.

  5. memento 24.11.2011 19:34

    Wydaje się, że neutrina poruszają się szybciej przez ciała stałe niż próżnię. Jakby dostawały energetycznego kopa do “przeskoków” na krótkich dystansach przez oddziaływanie z atomami. Może są “wchłaniane” w jednym miejscu i “wypuszczane” w dalszym? Tak mi się to w pustym łbie układa i nawet nie łamię wielu praw fizycznych;)

  6. kapsaicyna1202 24.11.2011 21:01

    Chyba że tworzy sie coś w rodzaju tunelu czasoprzestrzennego i dlatego tworzą się takie skoki lub biorą udział w tym cząstki wirtualne.

  7. kapsaicyna1202 24.11.2011 23:41

    Memento bezpośrednie pochłaniane przez nukleony mogło by doprowadzić do przemiany jądrowej(z zastrzeżeniem ,że energia n.była by duża).Może też być tak , że atom tak oddziałuje z neutrino ,że gdy w momencie gdy idą razem na ‘czołówkę’ neutrino przeskakuje (tworzy się coś…. , mi to się kojarzy z cząstką w pudle potencjału:) lub przechodzi po prostu nawet jądro bez pochłonięcia natomiast fotony wielokrotnie może być pochłonięty przez nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.