Liczba wyświetleń: 1594
Neuralink, firma biotechnologiczna należąca do Elona Muska, została oskarżona o torturowanie zwierząt. Mowa tu o złym traktowaniu małp używanych do celów testowych. Grupa zajmująca się prawami zwierząt, The Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM) złożyła skargę w amerykańskim Departamencie Rolnictwa.
Neuralink opracowuje chip mózgowy, który monitorowałby i stymulował aktywność mózgu. Firma podpisała umowę opracowanie technologii chipów mózgowych poprzez testy na małpach z Uniwersytet Kalifornijski w Davis. Zdaniem aktywistów z PCRM, uniwersytet nie ujawnił informacji o leczeniu zwierząt podczas testów.
W wywiadzie dla „Business Insider” poinformowali oni, że podczas eksperymentów małpy doświadczyły „ekstremalnego cierpienia w wyniku nieodpowiedniej opieki nad zwierzętami i wysoce inwazyjnych eksperymentalnych implantów głowy”. W eksperymentach, które trwały od 2017 do 2020 roku, brały udział 23 małpy. Zdaniem PCRM 15 małp zmarło lub zostało uśpionych do 2020 roku, a pozostałe siedem małp zostało przeniesionych do placówki Neuralink.
Według „New York Post” w jednym z przykładów, u małpy rzekomo brakowało niektórych palców u rąk i stóp „prawdopodobnie w wyniku samookaleczenia lub innego nieokreślonego urazu”. Zwierze, zostało później zabite uśpione. W innym przypadku małpa miała mieć wywiercone dziury w czaszce i wszczepiono jej elektrody, w skutek czego rozwinęła się infekcja skóry, a małpa musiała zostać zabita. Niektóre małpy doznały nawet krwotoku mózgowego.
Warto przypomnieć, że Neuralink planuje rozpocząć w tym roku pierwsze testy na ludziach. Musk zapowiedział w grudniu, że chce badania kliniczne, a firma opublikowała w styczniu ogłoszenie o pracę dla dyrektora badań klinicznych. Ujawniony właśnie skandal może znacznie utrudnić znalezienie chętnych do testów tej nowej technologii. Rzekome nadużycia wyraźnie kontrastują z publicznie udostępnianymi materiałami Neuralink.
W filmie opublikowanym na „YouTube” w kwietniu zeszłego roku (patrz wyżej), firma pokazała zdrową i szczęśliwą małpę z działającym egzemplarzem Neurochipu.
Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl