Nepalski sukces w walce z kłusownictwem

Opublikowano: 14.03.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 218

Nepal odniósł wielki sukces w walce z kłusownictwem. Okazuje się, że już po raz drugi nie odnotowano tam żadnego przypadku nielegalnego zabijania dzikich zwierząt w ciągu całego roku kalendarzowego – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

“To bardzo dobra wiadomość” – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. “Dowodzi, że można skutecznie walczyć z kłusownictwem. Niestety w tym samym czasie, w innych krajach, giną zagrożone gatunki zwierząt. W 2013 roku, w RPA, kłusownicy zabili ponad 1000 nosorożców, dwa razy więcej niż w 2012. Na całym świecie przetrwało zaledwie 3200 tygrysów. Giną też słonie w Afryce, zabijane dla kości słoniowej. Kłusownicy działają na zlecenie zorganizowanych grup przestępczych, przede wszystkim z Chin, Tajlandii i Wietnamu, które są krajami, gdzie jest największy rynek na produkty wykonane z zagrożonych gatunków zwierząt. Szacuje się, że nielegalny handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt, jest trzecim najbardziej dochodowym, obok handlu bronią i narkotykami, przestępczym procederem.”

Nepalowi udało się powstrzymać kłusownictwo, już po raz drugi. Pierwszy taki sukces został osiągnięty w 2011 roku. Dzięki postawie nepalskich władz, walka z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami, stała się priorytetem. Inne kraje powinny podążyć śladami Nepalu, który dowodzi, że można skutecznie przeciwdziałać kłusownictwu.

Swój udział w tym sukcesie mają również organizacje pozarządowe, wśród nich WWF. Współpraca z administracją rządową, służbami mundurowymi i zarządem parków narodowych przyniosła bardzo dobre rezultaty. Nepal jest krajem, gdzie występuje szereg zagrożonych gatunków zwierząt, w tym tygrysy, pantera mglista, pantera śnieżna, czy też nosorożec indyjski.

“Oprócz działań w rejonach występowania zagrożonych gatunków, równie ważne są akcje na rzecz edukacji w państwach zamieszkanych przez potencjalnych nabywców nielegalnych produktów” – dodaje Średziński. “Szczególnie ważne jest nakłonienie konsumentów do tego, aby zrezygnowali z ich zakupu. Nie potrzebujemy ani pamiątek z kości słoniowej, ani produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, o rzekomych właściwościach leczniczych. WWF Polska przez ostatnie dziesięć lat przeprowadził też szkolenia służb celnych i policji w zakresie przeciwdziałania nielegalnemu handlowi.”

Źródło: WWF Poland

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o