Nepalski sukces w walce z kłusownictwem

Opublikowano: 14.03.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 903

Nepal odniósł wielki sukces w walce z kłusownictwem. Okazuje się, że już po raz drugi nie odnotowano tam żadnego przypadku nielegalnego zabijania dzikich zwierząt w ciągu całego roku kalendarzowego – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

„To bardzo dobra wiadomość” – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. „Dowodzi, że można skutecznie walczyć z kłusownictwem. Niestety w tym samym czasie, w innych krajach, giną zagrożone gatunki zwierząt. W 2013 roku, w RPA, kłusownicy zabili ponad 1000 nosorożców, dwa razy więcej niż w 2012. Na całym świecie przetrwało zaledwie 3200 tygrysów. Giną też słonie w Afryce, zabijane dla kości słoniowej. Kłusownicy działają na zlecenie zorganizowanych grup przestępczych, przede wszystkim z Chin, Tajlandii i Wietnamu, które są krajami, gdzie jest największy rynek na produkty wykonane z zagrożonych gatunków zwierząt. Szacuje się, że nielegalny handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt, jest trzecim najbardziej dochodowym, obok handlu bronią i narkotykami, przestępczym procederem.”

Nepalowi udało się powstrzymać kłusownictwo, już po raz drugi. Pierwszy taki sukces został osiągnięty w 2011 roku. Dzięki postawie nepalskich władz, walka z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami, stała się priorytetem. Inne kraje powinny podążyć śladami Nepalu, który dowodzi, że można skutecznie przeciwdziałać kłusownictwu.

Swój udział w tym sukcesie mają również organizacje pozarządowe, wśród nich WWF. Współpraca z administracją rządową, służbami mundurowymi i zarządem parków narodowych przyniosła bardzo dobre rezultaty. Nepal jest krajem, gdzie występuje szereg zagrożonych gatunków zwierząt, w tym tygrysy, pantera mglista, pantera śnieżna, czy też nosorożec indyjski.

„Oprócz działań w rejonach występowania zagrożonych gatunków, równie ważne są akcje na rzecz edukacji w państwach zamieszkanych przez potencjalnych nabywców nielegalnych produktów” – dodaje Średziński. „Szczególnie ważne jest nakłonienie konsumentów do tego, aby zrezygnowali z ich zakupu. Nie potrzebujemy ani pamiątek z kości słoniowej, ani produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, o rzekomych właściwościach leczniczych. WWF Polska przez ostatnie dziesięć lat przeprowadził też szkolenia służb celnych i policji w zakresie przeciwdziałania nielegalnemu handlowi.”

Źródło: WWF Poland

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.