Negatywne skutki społeczne likwidacji gotówki

Opublikowano: 21.12.2018 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2580

W Wielkiej Brytanii opublikowano raport, z którego wynika, że rewolucja płatności bezgotówkowych następuje zbyt szybko i negatywnie wpływa na część społeczeństwa. Osoby starsze lub niepełnosprawne coraz częściej są wykluczane ze sklepów i restauracji z powodu napotkanych barier technologicznych.

Ważna analiza, dotycząca przyszłości płatności w Wielkiej Brytanii wykazała, że miliony konsumentów mogą pozostać w tyle z powodu rewolucji cyfrowej, która na przestrzeni następnej dekady może doprowadzić do zmniejszenia liczby transakcji gotówkowych o połowę.

W raporcie opracowanym przez konsorcjum ekspertów finansowych ostrzeżono, że Wielka Brytania może niebawem stanąć przed podobnymi problemami jak Szwecja, gdzie duża liczba sklepów zaczyna odmawiać przyjmowania gotówki, ponieważ uważa, że nie ma to już większego sensu z ekonomicznego punktu widzenia.

Obecnie w Szwecji jedynie 15% wszystkich transakcji odbywa się z udziałem tradycyjnych banknotów i monet. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii odsetek płatności gotówkowych wynosi 34%, a obecna tendencja wskazuje, że dalszy spadek jest nieuchronny.

Wiele brytyjskich pubów przestało już akceptować gotówkę, a w zeszłym tygodniu indyjska sieć restauracji “Dishoom” ogłosiła, że poważnie rozważa całkowite przejście na system płatności cyfrowych. W 2017 roku po raz pierwszy karty debetowe wyprzedziły gotówkę w statystykach na najpopularniejszą metodę płatności, a technologia zbliżeniowa sprawiła, że z ulic stale znikają kolejne bankomaty.

Eksperci obawiają się o osoby starsze lub chore na Parkinsona czy zmagające się z artretyzmem. Takie zaburzenia mogą w znacznym stopniu utrudniać korzystanie z ekranów dotykowych i nowych technologii. Niebezpieczne jest również całkowite uzależnienie od cyfrowych płatności. Co się stanie, jeśli dojdzie do poważnej awarii lub ataku hakerskiego? W Szwecji przynajmniej uprzedzono społeczeństwo, by zachowali sobie w domu trochę gotówki na wypadek, gdyby doszło do jakiejś katastrofy.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: Telegraph.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. jasoncruzoe 21.12.2018 13:02

  Ludzie się nie boją lub nie mają świadomości zagrożeń korzystania z technologii bezgotówkowych zwłaszcza w telefonach…

 2. maj cher 21.12.2018 13:36

  Jak barany na rzeź…

 3. Szwęda 21.12.2018 18:17

  Nowoczesność, “trendy”, wygoda, szybkość i łatwość płacenia elektronicznie to jest przynęta dla milionów otumanionych ludzi, a celem jest ich zniewolenie i uzależnienie od banków i bandyckich elit rządzących finansjerą świata i światem w ogóle. Kiedy uznają to za konieczne, to zakręcą bankowe kurki z wirtualną gotówką i ludzie znajdą się w czarnej d. Następnym etapem po likwidacji gotówki, będzie całkowity zakaz pod groźbą wieloletniego więzienia albo kary śmierci – posiadania drogocennych kruszców, brylantów, złota, srebra itd.

 4. mariusz 21.12.2018 20:12

  Przede wszystkim nikt nie czyta umów. Czy ktoś z was wie, że pieniądze złożone na rachunku przestają być twoją własnością? One są własnością banku i zgodnie z umowa bank ma ci zwrócić udzieloną mu przez ciebie pożyczkę. Ale nie musi tego zrobić.

  Z tego co się orientuję, osoby u władzy planują wprowadzić totalną dyktaturę jak za Adolfa Hitlera w ciągu może dwóch lat od tej chwili. Spróbowałbyś pójść na manifestację jak we Francji? Zablokują ci rachunek bankowy i nie kupisz niczego. Nie trzeba policji żeby ciebie powstrzymać przed działaniem. Powstrzyma ciebie kapitalista który nie da ci towaru w sklepie. W ten sposób społeczeństwo wykończy siebie samo, zamiast wykończyć rząd.

 5. polach 22.12.2018 12:12

  Gotówkę mogą już wycofać praktycznie ale tego nie zrobią, ponieważ czarny rynek rożnych dóbr by się załamał, a służby handlują: ludźmi, narkotykami, bronią itp rzeczami na wielką skale i nie chcą wycofania gotówki bo do niej przywykli, nauczyli się ją prać przez Banki etc. obieg bezgotówkowy zaszkodził by ich interesom i znacznie utrudnił oraz ograniczył sprzedaż.Myślę że po resecie długów najwcześniej mogą próbować wycofać banknoty.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.