NBP od piątku będzie wymieniał hrywny na złotówki

Opublikowano: 23.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1645

Narodowy Bank Polski podpisał umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy o możliwości wymiany hrywien na złotówki przez ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce. Bank centralny zdecydował się na wprowadzenie odpowiedniego mechanizmu, bo z powodu spadku wartości ukraińskiej waluty nie chciały jej kupować polskie kantory.

Na początku marca zaczęło pojawiać się coraz więcej doniesień o punktach wymiany walut, które nie chcą kupować hrywien. Ukraiński pieniądz z powodu wojny z Rosją zaczął bowiem dynamicznie tracić na wartości, dlatego placówki przestały je kupować z powodu obaw o niemożność ich późniejszej sprzedaży.

Od tamtego czasu rządzący szukali rozwiązania tego problemu. Ostatecznie Narodowy Bank Polski poinformował, że w ubiegłym tygodniu zawarł umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy, na mocy której od najbliższego piątku Ukraińcy będą mogli wymieniać swoją walutę w naszym kraju.

Jak na razie nie podano dokładnego kursu, po jakim będzie możliwa będzie wymiana, lecz ma być on „zaokrąglony, oficjalny, ale nie kantorowy”. Wiadomo jednak, że każdy dorosły uchodźca będzie mógł wymienić maksymalnie 10 tys. hrywien o nominałach 100, 200, 500 i 1 tys. hrywien.

Mechanizm pozwalający na wymianę hrywien na euro lub inne waluty europejskie przygotowują także Unia Europejska i Europejski Bank Centralny. Ma to nie być jednak łatwe, bo szybkie jego stworzenie jest utrudnione z powodów technicznych i prawnych. Każde państwo członkowskie UE musiałoby więc pokryć potencjalne straty na wartości ukraińskiego pieniądza.

Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. andi170 23.03.2022 21:30

    I znów Polacy zapłacą za nadgorkiwość banksterskiej państwowej mafi z nbp pod kontrolą nierządu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.