NBP krytykuje ograniczenie „gotówkowej wolności”

Opublikowano: 25.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1929

Histeria związana z pandemią koronawirusa została wykorzystana przez zwolenników odejścia od normalnego pieniądza. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński skrytykował z tego powodu banki i inne instytucje za utrudnianie możliwości zapłaty gotówką. Bank centralny zapowiada jednocześnie kampanię zachęcającą Polaków do dalszego korzystania z tradycyjnych form płatności.

Szef NBP skierował swoją krytykę nie tylko w kierunku instytucji finansowych. Wspomniał też o działaniach podejmowanych przez sklepy, restauracje czy urzędy. To właśnie przedstawiciele tych usług pod płaszczykiem pandemii koronawirusa mają odmawiać przyjmowania płatności w gotówce. W reakcji na takie działania Glapiński zaapelował o umożliwienie dokonywania płatności gotówką we wszelkich transakcjach.

Pod tym względem bank centralny nie chce jednak poprzestać tylko na słowach swojego szefa. Wzmocnione w tym zakresie mają więc zostać prawa konsumentów. Glapiński chce, aby w Ustawie o usługach Płatniczych znalazł się zapis, który umożliwi płatność gotówką zawsze i wszędzie. Reagując na obawy związane z koronawirusem nakazał on ponadto zapewnić kwarantannę gotówki przepływającej przez NBP, która mogłaby nieopacznie zostać pasem transmisyjnym wirusa.

NBP pracuje zresztą nad całościową „narodową strategią bezpieczeństwa gotówki”. Z tego powodu Glapiński już teraz zachęcił konsumentów do powszechnego używania tradycyjnej formy płatności. Jego zdaniem właśnie w ten sposób można realizować wolności obywatelskie, bez narażania się na kontrolę ze strony banków, mediów i międzynarodowych koncernów. Dodatkowo pieniądz w formie fizycznej generuje mniejsze ryzyko dla suwerenności i bezpieczeństwa państwa.

Według szefa banku centralnego największą rolę w ograniczaniu wspomnianych wolności odgrywają banki. Glapiński oparł się zresztą na twardych danych mówiących o likwidacji blisko pół tysiąca bankomatów tylko w ciągu ostatniego półrocza. Dodatkowo pomimo wielokrotnych apeli NBP, w maszynach bardzo często brakuje konkretnych nominałów. To jest zaś elementem sztucznego ograniczania możliwości wypłaty pieniądza.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Stanlley 25.11.2020 14:53

  Co oni kombinują? Odwrócenie uwagi? Uśpienie?

  „narodową strategią bezpieczeństwa gotówki” – brzmi bardzo złowrogo…

 2. Piron 25.11.2020 15:26

  Stanlley!!!, czas pokaże co się święci, jednak ze swojej strony nie wierzę w ani jedno słowo pana Glapińskiego.

 3. MasaKalambura 25.11.2020 17:24

  Kombinują wprowadzenie wyłącznie e-kasy i całkowitej kontroli banków i rządów nad majątkiem obywateli. Co doprowadzi do pełnego zniewolenia.

 4. polach 25.11.2020 21:38

  Kto powie nie! oraz użyje rozsądku i mózgu nie będzie niewolnikiem, zawsze jest wyście z każdego systemu gdzie krat nie widać tylko iluzją jest wierzyć że się czegoś nie da:)gwarantuje że się da:) i każdy kto na prawdę zechce może być wolny lecz zawsze łatwiej wspólnie zerwać kajdany przekonań.

 5. Collega 25.11.2020 22:33

  Każdy banknot ma specyficzny zapach, który bierze się ze środka dezynfekującego, którym jest nasączony.
  Z kolei bilon jest wykonany ze stopu miedzi, który działa antyseptycznie.
  Używanie gotówki oczywiście pozwala na niezależność a próba wyrugowania jej z obiegu służy dalszemu zniewoleniu społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.