Nazwy pociągów propagują komunizm i okultyzm?

Opublikowano: 16.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 712

Adam Andruszkiewicz zatroskał się stanem polskich kolei. Liderowi Młodzieży Wszechpolskiej nie chodzi jednak o wysokie ceny biletów czy likwidację kolejnych połączeń ale o komunistyczne, antypolskie i okultystyczne nazwy pociągów. Poseł otwiera w ten sposób kolejny rozdział walki z komuną.

Od niedawna spółka PKP Intercity powróciła do nadawania nazw swoim pociągom. Według zarządców operatora kolejowego odejście od bezosobowych ciągów liter i cyfr na rzecz takich wdzięcznych imion jak “Wenus”, “Gombrowicz” czy “Lajkonik” po pierwsze – zwiększa zapamiętywalność konkretnych połączeń, a po drugie – ociepla wizerunek i buduje więź pomiędzy klientami a marką. Marketingowcy nie przewidzieli jednak, że ich pomysł nie spełnia surowych wymogów nowego polskiego patriotyzmu.

Uchybienie wychwycił jednak Adam Andruszkiewicz, poseł ruchu Kukiz’15, którego dotychczasowa działalność parlamentarna rozpoczęła się wraz z ostatnimi wyborami. Młody polityk zdążył się już zasłużyć tak pięknymi osiągnięciami, jak oprowadzanie po Wiejskiej przedstawicieli włoskiej partii faszystowskiej Forza Nuova, czy pozowanie do zdjęcia ze znaczącym uśmiechem pod domem Andrzeja Niczyporuka w Hajnówce, po marszu na rzecz “Żołnierzy Wyklętych”, którzy spalili Niczyporukowi całą rodzinę. Teraz młody wilk polskiego nacjonalizmu postanowił wziąć się za dekomunizację nazewnictwa rozkładów kolejowych.

Andruszkiewicza szczególnie boli, że nazwy pociągów nie budują postaw patriotycznych, a promują za to postacie i wydarzenia związanie z ideologią komunizmu. Poseł w swojej dzisiejszej interpelacji zażądał niezwłocznego likwidacji połączeń ochrzczonych jako “Aurora” i “Broniewski”. “Aurora to rosyjski okręt, symbol komunistycznej rewolucji październikowej. Ta nazwa pociągu może być odczytywana jako promowanie komunizmu, co jest w Polsce zakazane i sprzeczne z Konstytucją” – zupełnie poważnie głosił Andruszkiewicz. To jednak nie wszystko. Inną wrogą kategorią są pociągi “niepolskie” i “okultystyczne”. “Pojawiły się nowe nazwy okultystyczne, promujące pogańskie i mityczne bóstwa: Sedina, Świętopełk, Czcibór, Dionizos, Światowid” – czytamy w interpelacji. Uwadze posła nie mogła umknąć również zbrodnia przeciwko mowie ojczystej. “Nazwy łamiące zapisy ustawy o języku polskim to między innymi następujące nazwy pociągów, będące nazwami obcojęzycznymi: Viadrina, Centaurus, Orion, Antares, Luna, Jupiter, Pomerania, Polaris, Galaxis, Mars, Urania, Tetyda, Ganimedes, Wenus, Prometo, Mercurius, Calipso, Astra, Gemini” – wylicza poseł. Zwrócił również uwagę, że pociąg o nazwie “Wawel” nie powinien kursować na trasie Kraków – Bydgoszcz, lecz pomiędzy Krakowem a Warszawą.

Andruszkiewicz zaproponował rozwiązanie, które pozwoli uniknąć podobnie przykrych i antypatriotycznych sytuacji w przyszłości. “Nazwy pociągów powinny być elementem polityki historycznej i kształtowania w pamięci pasażerów i kolejarzy tożsamości narodowej” – przekonuje. Wobec tego proponuje on powołanie nazewniczej komisji, w której skład weszliby przedstawiciele Rady Języka Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej – interpelował człowiek Kukiza.

Na kuriozalne wystąpienie Andruszkiewicza zareagowała redakcja portalu RynekKolejowy.pl. “Zadań, przed którymi stanęłaby nowa komisja, będzie z pewnością o wiele więcej niż wynika z interpelacji. Pociąg „Esperanto” zachęca bowiem do posługiwania się językiem innym niż ojczysty, Deyna to nazwisko zapisywane w sposób odmienny niż rdzennie polskie, a Jankiel to bohater literacki obcego pochodzenia. Na razie jednak minister nie odniósł się do apelu posła. Nie wiadomo więc, czy niepoprawna polityka nazewnicza wreszcie doczeka się należnej korekty?” – czytamy w komentarzu do interpelacji.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. ZIWK 16.04.2016 13:45

  To się leczy – na szczęście współczesna medycyna nie jest bezradna. 🙂
  Lekarstwo o 100% skuteczność i to już w pierwszej dawce nie kosztuje majątku:
  1,12 zł, wyrób Made in Poland, popularny kaliber 9mm…

 2. ares 16.04.2016 13:54

  I pomyśleć, że tacy osobnicy biorą kupę kasy, właściwie za nic, na dodatek z naszych pieniędzy, a jakby tego było mało – obrastają w absurdalne przywileje rodem z feudalizmu.

 3. agama 16.04.2016 14:55

  Ruch Kukiza nie jest partią, więc nie otrzymuje pieniędzy z subwencji, mogą liczyć na pozabudżetową jednorazową dotację i kasę ze zbiórek, przy czym są to kwoty śmiesznie niskie w porównaniu do nawet najmniejszych partii pozasejmowych. Kolesia mogą w końcu wywalić z Ruchu za takie akcje, nie byłby pierwszy hehe Jest wielu innych ciekawszych kandydatów na jego miejsce.

 4. ares 16.04.2016 15:15

  @agama 16.04.2016 14:55
  Wała mnie ochodzi z czego finansowny jest jakiś tam Ruch, chodziło mi o pensję posła, bo ten gość zdaje się jest obecnie posłem. Z mej wypowiedzi widać to wyraźnie, jako że jest w niej mowa także o przywilejach poselskich.

 5. Szurnięty Mędrzec 16.04.2016 20:10

  Ruch Kukiza wcale nie jest taki wspaniały, dla mnie nie ma różnicy między pis a po, najlepiej byłoby odpartyjnić sejm i senat.

 6. luzak1977 16.04.2016 21:51

  A ten artykuł nie jest czasami z 1 kwietnia? Szoking.

 7. Fenix 17.04.2016 09:07

  Stary prawda , kontrola władzy nie przejdzie ,gdy zrzekasz się swojej władzy , na rzecz władzy sprawowanej nad ludźmi .
  Ja dalej za tym by dzielić władzę, nie o tym by władzę sprawować nad innymi .
  Ja , władzę zachowuje prawo stanowi wyborem . Jedno prawo , które służy każdemu .
  Prawo niech służy ludziom , wtedy są wolnymi ludźmi. Prawo które jednych wyższa i nie obowiązuje , drugich poniża karze i okrada , to nie prawo to BEZPRAWIE !
  Ludzie u władzy nie służą ludziom . Ludzie u władzy zawsze służą sobie , kosztem innych.
  Prawo służy ludziom , to każdemu .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.