Naukowcy zaskoczeni unikalnym zachowaniem asteroidy

Opublikowano: 03.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 570

Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali unikalną asteroidę, która może zmieniać swoje światło z czerwonego na niebieski.

Obiekt, znajdujący się w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem został nazwany „6478 Gault”. Udało się go odkryć po tym, jak w najbliższym paśmie promieniowania podczerwonego zmienił swój kolor z czerwonego na niebieski. Było to pierwsze tego typu zjawisko w całej historii obserwacji, prowadzonych w czasie rzeczywistym.

Astronomowie tłumaczą je wysoką aktywnością asteroidy, jej dużą ruchomością i obrotami. W związku z tym ma miejsce „strzepywanie” pyłu kosmicznego i asteroida zmienia swoją barwę.

Oprócz zmiany koloru światła, asteroida posiada jeszcze kilka wyróżniających ją cech. Jedną z nich jest tor lotu jak u komety. Jak wiadomo, komety pozostawiają po sobie szczególny ślad, tymczasem 6478 Gault zostawia po sobie jednocześnie dwa takie ślady. Naukowcy planują kontynuować obserwacje tej asteroidy, aby mieć więcej informacji na temat jej aktywności.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.