Naukowcy wypuszczą w Afryce komary GMO

Opublikowano: 08.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Rząd w Burkina Faso wydał zgodę na eksperyment ze zmodyfikowanymi genetycznie komarami. Naukowcy wypuszczą do środowiska naturalnego owady, które zostaną wykorzystane do ograniczenia populacji komarów, rozprzestrzeniających malarię.

Naukowcy biorący udział w tej akcji mogą jeszcze we wrześniu uwolnić pierwszą partię zmodyfikowanych genetycznie komarów. Będą to wysterylizowane samce. Jednak pierwszy zestaw owadów nie wpłynie znacząco na populację – etap ten ma przede wszystkim zwiększyć zaufanie dla tego typu zabiegów wśród ustawodawców i społeczeństwa.

Kolejne partie zmodyfikowanych genetycznie komarów z napędem genowym będą wypuszczane do środowiska naturalnego w kolejnych miesiącach w tym i w przyszłym roku, pod warunkiem, że naukowcy otrzymają zgody od władz. Zespoły już przygotowują się do eksperymentu, który odbędzie się w Burkina Faso, Mali i Ugandzie.

Wypuszczone owady z napędem genowym będą zawierały mutację, która w bardzo krótkim czasie trwale zredukuje populację komarów, roznoszących malarię. Genetycznie modyfikowane komary były już uwalniane w ramach podobnych eksperymentów np. w Brazylii i na Kajmanach, lecz teraz będzie to pierwszy przypadek uwolnienia do środowiska naturalnego komarów z napędem genowym, dzięki czemu przyszłe pokolenia owadów również będą posiadały zmodyfikowane geny.

Projekt naukowy jest finansowany między innymi przez Fundację Billa i Melindy Gates, która wyłożyła 70 milionów dolarów. Zabieg ten ma docelowo zmniejszyć rozprzestrzenianie się malarii przez komary, lecz wśród mieszkańców Burkina Faso pojawiają się obawy, że wysterylizowane komary mogą zarażać ludzi i prowadzić do ich sterylizacji.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: Andreas
Na podstawie: StatNews.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Ciekawe co będą roznosiły.

Cosmo
Użytkownik

No właśnie. Ciekawe jaką zarazę przyniosą. Jak mówią “jak nie kijem go to pałką”. W Brazylii była mikrocefalia, być może tu odrazu ebola. No jakoś trzeba wywołać ten wyczekiwany kryzys ogólnoświatowy. Na Ukrainie jakoś ciężko, w Syrii demaskatorzy są szybsi od mosaadu i CIA. Pożyjemy – zobaczymy. Tylko czy przeżyjemy? 😁