Naukowcy „wyhodowali” elektronikę na ludzkich kościach

Opublikowano: 29.11.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1123

Zespół naukowców z University of Arizona opracował ultracienkie urządzenie bezprzewodowe, które można „hodować” na powierzchni ludzkich kości. Pomoże to monitorować stan tkanki kostnej i zdrowie całego organizmu. Ultracienkie i elastyczne urządzenia elektroniczne można wszczepiać do uszkodzonych kości w celu monitorowania ich stanu i wybierania najlepszych opcji leczenia.

Technologię nazwano „osseosurface electronics”, co dosłownie oznacza „elektronikę na powierzchni kości”. Jest to ultracienkie urządzenie bezprzewodowe, które pomaga leczyć choroby kości i monitorować ogólną sprawność fizyczną pacjenta. Badanie dotyczące potencjału tego urządzenia zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Problematyczne urazy kości spowodowane różnymi chorobami, takimi jak osteoporoza, zmuszają pacjentów do spędzania dużej ilości czasu w szpitalach. W takim przypadku pacjentom mogą być przepisywane leki przyspieszające gojenie kości lub poprawiające gęstość kości, ale leki te mogą mieć skutki uboczne. Dlatego lekarze muszą dokładniej ocenić stopień uszkodzenia, aby wybrać dawki.

W tej sytuacji naukowcy z University of Arizona (USA) zaproponowali nową technologię – elektronikę, która może zbierać informacje o stanie tkanki kostnej, a także o ogólnym stanie zdrowia organizmu. Innowacja polega na tym, że jest on osadzony bezpośrednio w uszkodzonej kości, a nie „sklejany” od góry. Górne warstwy tkanki kostnej odnawiane są w taki sam sposób, jak zewnętrzna warstwa skóry – naskórek, więc jeśli przykleisz urządzenie tradycyjnym klejem medycznym, po kilku miesiącach odpadnie. Aby rozwiązać ten problem, jeden z autorów badania, profesor ortopedii i inżynierii biomedycznej, John Sivek, zaproponował koncepcję specjalnego kleju, który zawiera cząsteczki wapnia o budowie atomowej podobnej do komórek kostnych.

Według autora opracowania, kość postrzega ten klej jako część siebie, dzięki czemu takie urządzenia elektroniczne mogą wrastać w tkankę kostną i pozostawać w niej przez długi czas. Dlatego naukowcy mogą monitorować stan kości i nie zmieniać urządzenia co kilka miesięcy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 2,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 29.11.2021 19:37

    I np. wrasta w kręgosłup i “monitoruje” układ nerwowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.