Według naukowców weganizm szkodzi zdrowiu psychicznemu

Opublikowano: 10.01.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1509

O szkodliwości weganizmu dla zdrowia psychicznego i fizycznego można przeczytać w opublikowanym na brytyjskiej stronie publikującej prace naukowe Tandfonline.com, w artykule „Meat and mental health: a systematic review of meat abstention and depression, anxiety, and related phenomena” takich naukowców jak Urska Dobersek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany, Gabrielle Wy z Wydziału Kryminologii i Prawa Kryminalnego Uniwersytetu Maryland, Joshua Adkins z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany, Sydney Altmeyer z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany, Kaitlin Krout z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Indiany, Carl J. Lavie z Uniwersytetu Medycznego Queensland oraz Edward Archer.

Opisane przez naukowców badanie nad zdrowotnymi skutkami weganizmu opisane w tym artykule zostało przeprowadzone poprzez „systematyczne przeszukiwanie internetowych baz danych (PubMed, PsycINFO, CINAHL Plus, Medline i Cochrane Library)” w celu znalezienia artykułów naukowych opisujących zależności między jedzeniem mięsa a zaburzeniami psychicznymi. Znaleziono 6840 artykułów dotyczących tematu badania, w których opisano stan zdrowia 160 257 osób (85 843 kobiet i 73 232 mężczyzn), z których 145 559 jadło mięso a 8584 było wegetarianami. Biorący udział w badaniach pochodzili z „z wielu regionów geograficznych” i byli w wieku od „11 do 96 lat”.

Naukowcy w swoim artykule poinformowali, że „11 z 18 badań wykazało, że wstrzymywanie się od mięsa było związane z gorszym zdrowiem psychicznym, 4 badania były jednoznaczne, a 3 wykazały, że osoby wstrzymujące się od mięsa” były zdrowsze psychicznie. „Najbardziej rygorystyczne badania wykazały, że występowanie lub ryzyko depresji, lub lęku były znacznie większe u uczestników, którzy unikali spożywania mięsa”.

Zdaniem naukowców „większość badań, a zwłaszcza badania wyższej jakości, wykazały, że ci, którzy unikali spożycia mięsa, mieli znacznie wyższe wskaźniki lub ryzyko depresji, lęków lub zachowań autodestrukcyjnych” (samookaleczeń i samobójstw).

Z poprzednich badań nad skutkami wegetarianizmu dla zdrowia wynika, „że korzyści zdrowotne związane z wegetarianizmem mogą nie wynikać z unikania mięsa jako takiego, ale”, ale być związane ze stylem życia, statusem społeczno-ekonomicznym, czyli takimi zachowaniami „jak odpowiedni poziom aktywności fizycznej […], niskie spożycie alkoholu i narkotyków […] lub unikanie tytoniu”.

Najnowsze badania nad wegetarianizmem „wskazują, że osoby, które powstrzymują się od mięsa lub inna żywność pochodzenia zwierzęcego mogą cierpieć na niedobory żywieniowe (np. witamin B12 i D, kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, żelaza i cynku”, mieć „gorszy stan zdrowia fizycznego”).

Z badań naukowców wynika, że „pojawia się coraz więcej dowodów na to, że wstrzymywanie się od mięsa jest powiązane z zaburzeniami psychicznymi […] i gorszym samopoczuciem psychicznym […]. W szczególności, w porównaniu z tymi, którzy spożywają mięso, wegetarianie są bardziej narażeni na poważną depresję […] i zaburzenia lękowe […], częściej podejmują zachowania autodestrukcyjne (np. okaleczenia i samobójstwa)”.

Jednym z najbardziej znanych wegan był Adolf Hitler, który bardziej lubił psy niż ludzi. Piotr Zychowicz zamieścił na swoim profilu na Facebooku fragment z wywiadu z prof. Ianem Kershawem o życiu prywatnym Adolfa Hitlera, pierwotnie zamieszczony w zbiorze swoich publikacji o nazistach „Niemcy” wydanej przez Rebis.

W wywiadzie dla Piotra Zychowicza prof. Ian Kershaw stwierdził, że „Hitler, gdy wpadał na jakiś pomysł, bardzo szybko go fetyszyzował, stawał się jego fanatykiem. Tak było też z jego wegetarianizmem. Kategorycznie odmawiał jedzenia mięsa i zadowalał się rozmaitymi okropnymi papkami z warzyw i zupami”.

Autorstwo: Jan Bodakowski
Zdjęcie: avitalchn (CC0)
Na podstawie: Tandfonline.com
Źródło (pełna treść): MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.