Naukowcy twierdzą, że Uran śmierdzi zgniłymi jajami

Opublikowano: 26.04.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 817

Badania przeprowadzone z pomocą Obserwatorium Gemini na Hawajach wskazują, że atmosfera planety Uran zawiera związek chemiczny, który nadaje jej przykrego zapachu. Okazuje się bowiem, że w górnej warstwie chmur tego lodowego giganta znajduje się siarkowodór.

Naukowcy z kilku uniwersytetów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych badali atmosferę Urana korzystając z zintegrowanego spektrografu pola w bliskiej podczerwieni NIFS (Near-Infrared Integral Field Spectrometer). Udało się potwierdzić obecność siarkowodoru, który posiada charakterystyczny i bardzo nieprzyjemny zapach.

Już w latach 1990. poprzedniego wieku przypuszczano, że w atmosferze tej planety może znajdować się siarkowodór. Swoją drogą jest to ciekawa informacja i wcale nie chodzi tu o smród – górne warstwy chmur na Jowiszu i Saturnie, dla porównania, składają się głównie z amoniaku. Różnica w składzie może wskazywać, że Uran narodził się w nieco innych warunkach i w większej odległości od Słońca niż Jowisz i Saturn.

Badania chmur siarkowodorowych być może pozwolą zrozumieć jak formowały się planety zewnętrzne, a także jakie były początki Układu Słonecznego. Naukowcy próbują ustalić dlaczego Jowisz i Saturn to wielkie gazowe planety, podczas gdy Uran i Neptun są mniejszymi lodowymi gigantami.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: NASA
Na podstawie: NASA.gov
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. maciek 27.04.2018 00:58

    Kosmiczne jaja. Widziałem to w kinie za komuny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.