Naukowcy sugerują istnienie starożytnego kontynentu – Bałkanatolii

Opublikowano: 26.02.2022 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1065

Paleontolodzy deklarowali w przeszłości istnienie małego kontynentu, który nazwali Bałkanatolią, ponieważ obejmował terytoria współczesnych Bałkanów i Anatolii. Na Bałkanatolii mogła żyć specyficzna fauna, która następnie ustąpiła miejsca ssakom z Azji, które skolonizowały Europę 34 miliony lat temu. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie „Earth-Science Reviews”.

Przez miliony lat w epoce eocenu (55 do 34 milionów lat temu) Europa Zachodnia i Azja Wschodnia były dwoma oddzielnymi masami lądowymi z bardzo różnymi ssakami: europejskie lasy były zamieszkane przez endemiczną faunę, taką jak Palaeotheriidae, wymarłą grupę zwierząt odlegle spokrewnioną ze współczesnymi koniami, ale bardziej przypominającymi tapiry. W tym samym czasie Azję zamieszkiwała bardziej zróżnicowana fauna, w tym rodziny ssaków, które obecnie żyją na obu kontynentach.

Wiadomo, że około 34 mln lat temu Europa Zachodnia została skolonizowana przez gatunki azjatyckie, co doprowadziło do znacznej odnowy fauny kręgowców i wyginięcia endemicznych ssaków. To wydarzenie nazywa się Wielkim Przełomem (Grande Coupure). Jednak skamieliny znalezione na Bałkanach wskazują na obecność ssaków azjatyckich w Europie Południowej na długo przed tym okresem, co wydaje się sugerować wcześniejsze przybycie nowych gatunków na ten kontynent.

Teraz grupa francuskich, amerykańskich i tureckich paleontologów i geologów, kierowana przez naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), podjęła się rozwiązania tego paradoksu. Uważają, że przez większą część eocenu region odpowiadający współczesnym Bałkanom i Anatolii był odrębnym miejscem dla fauny lądowej, która pozostała dość jednorodna, ale jednocześnie odmienna od fauny Europy i Azji Wschodniej. Do tej egzotycznej fauny należały m.in. torbacze pochodzenia południowoamerykańskiego oraz zarodki, duże ssaki roślinożerne przypominające hipopotamy i żyjące dawniej w Afryce. Region ten, w celu zachowania endemitów, musiał tworzyć jeden ląd, oddzielony od sąsiednich kontynentów. Ale poważne zlodowacenie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.