Naukowcy proponują produkcję żywności z trocin

Opublikowano: 25.09.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 684

Naukowcy z Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych zaproponowali niezwykły sposób zwalczenia głodu na Ziemi. Problem ma rozwiązać stosowanie trocin, których ogromne ilości kończą jako odpady drzewne w tartakach, do karmienia ryb.

Do 2050 roku liczba niedożywionych i głodujących mieszkańców Ziemi ma wzrosnąć o około dwa miliardy ludzi. Brak pożywienia ma się zwiększyć ze względu na zmniejszenie liczby gruntów ornych – do połowy bieżącego stulecia na każdego mieszkańca Ziemi ma przypadać jedynie 600 metrów kwadratowych gruntów uprawnych.

Z kolei tartaki w Finlandii wytwarzają rocznie około 3,3 miliona metrów sześciennych trocin. Większość z nich jest wykorzystywana do produkcji biomasy celulozowej, ale znaczna część gromadzi się w postaci odpadów i zwyczajnie się rozkłada.

Grupa naukowców z Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych opracowała projekt o nazwie MonoCell – do produkcji wysokiej jakości białka jednokomórkowego z trocin. Naukowcy twierdzą, że białko to może być skutecznie wykorzystywane jako żywność dla ryb, nawet na skalę przemysłową.

Ryby oraz soja są głównym źródłem paszy we współczesnych gospodarstwach hodowlanych. Niedługo będzie to jednak pozbawione sensu, ponieważ ta strategia prowadzi do niszczenia światowych zasobów rybnych oraz do wylesiania z powodu dużej liczby gruntów ornych przeznaczonych do uprawy soi.

W ramach projektu MonoCell zostały przeprowadzone pierwsze eksperymenty. Produkcja białka z trocin jest złożonym procesem, składającym się z kilku etapów. Jednocześnie Risto Korpinen, główny autor projektu jest przekonany, że produkcja białka, dzięki rozwiniętej technologii, pozwoli na uzyskanie dotatkowych dochodów i pozwoli zaoszczędzić na logistyce i energii elektrycznej.

„Możemy karmić ryby za pomocą ziemniaków lub skrobi kukurydzianej, ale jest to przecież także pożywienie dla ludzi. W Stanach Zjednoczonych wytwarza się ze skrobi bioetanol, chociaż wielu ludzi na świecie cierpi z powodu głodu. Dla mnie jest to niemoralne” – skomentował Korpinen.

Autorstwo: Scarlet
Zdjęcie: Mfranck (CC0)
Na podstawie: ZMEScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. manriusz 25.09.2017 19:53

    Bardzo dobry pomysł. Proponuję aby wszystkie wynalazki tego rodzaju i podobne, testować przez 1 rok na twórcach. Jeśli przeżyją i dalej będą mieć dobre zdanie o swoim produkcie to jak najbardziej jestem za.Czas żeby tacy ludzie brali odpowiedzialność za swoje pomysły.
    Jednak najbardziej odpowiada mi testowanie pomysłów polityków na politykach.Podwyżka emerytury o 5 zł? Dać im najniższą krajową i kazać przeżyć przez 1 rok.Z chęcią bym oglądał takie eksperymenty zamiast obecnych mózglasowaczy.
    PS. Widzę że cała Skandynawia umarła lub wkrótce polegnie. Takie kiedyś dumne narody, teraz ogłupione niszczą siebie.
    “Obyś żył w ciekawych czasach”.

  2. Stanlley 26.09.2017 15:35

    Co za półgłówki! Wystarczy nie wyrzucać! Mało kto wie że zachód wyrzuca do śmieci 60% żarcia. W zaściankowej Polsce jest t niespełna 30%

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.