Naukowcy opublikowali zdjęcie marsjańskich chmur

Opublikowano: 07.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2786

Naukowcy opublikowali unikalne zdjęcie chmur na Marsie, dostarczając nowych informacji o atmosferze planety.

18 marca bieżącego roku naukowcy opublikowali niezwykłe zdjęcie chmur na Marsie, wykonane przez kamerę łazika Perseverance. Na zdjęciu można dostrzec wysokogórskie formacje przypominające ziemskie chmury Cirrus.

Jednak chmury na Marsie istotnie różnią się składem od tych, które znamy z Ziemi. Powstają z kryształów dwutlenku węgla, nazywanego również “suchym lodem”. Niestety, na Marsie występuje zbyt mała ilość pary wodnej, aby miała ona istotny wpływ na procesy zachodzące w tamtejszej atmosferze.

To oznacza, że zachmurzenie na Marsie ma inne właściwości i cechy niż na Ziemi. Nowe zdjęcie chmur na Marsie dostarcza więc naukowcom cennych danych do dalszych badań planety i jej atmosfery. Im więcej informacji posiadamy o Marsie, tym bliżej jesteśmy możliwości skolonizowania tej planety w przyszłości.

Eksploracja Marsa wzbudza zainteresowanie od dawna. Pierwszy udany łazik, Viking, został wystrzelony w 1975 roku. Od tamtej pory na Marsa wysłano wiele misji, które pomogły poszerzyć naszą wiedzę o planecie i jej atmosferze. Jednak do tej pory nie udało się wysłać człowieka na Marsa.

Eksperci sądzą, że kolonizacja Marsa może stanowić rozwiązanie dla problemu przeludnienia Ziemi, a także umożliwić prowadzenie badań nad nowymi technologiami i odkryciami naukowymi. Zadanie to nie jest jednak proste i wymaga znaczących nakładów oraz wysiłku.

Nowe zdjęcie chmur na Marsie stanowi ważny krok w badaniu tej planety i jej atmosfery. Może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć procesy zachodzące na Marsie oraz zidentyfikować możliwości przyszłych misji.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. replikant3d 07.05.2023 10:31

  Niebieskie zabarwienie nieba sugeruje że jest tam równierz tlen. NASA jednak nie piśnie na ten temat słowa. W końcu to agencja wojskowa… A kolonie górnicze są tam od dekad. No ale ludziki dalej mają wierzyć że eksploracja kosmosu to ciągle pieśń ,,wiecznej przyszłośći,,…

 2. Machiawelli 10.05.2023 18:08

  Tak, na marsie jest tlen, 0.174%, Dodatkowo para wodna również bawi atmosferę na niebiesko.

  Polecam się

 3. Dandi1981 11.05.2023 12:11

  A co jest?
  Promieniowanie kosmiczne bo nie ma atmosfery wystarczajacej by przed nim chronic , wiec przebywanie w dluzszej perspektywie jest zabojcze.

 4. replikant3d 21.05.2023 10:40

  Dandi1981, mają skuteczne osłony, a kopalnie są pod ziemią. Dlatego ich nie widać. No chyba że jakaś katastrofa ( vide info o dymie na Marsie).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.