Naukowcy odkryli setki starożytnych obiektów na Saharze

Opublikowano: 08.04.2022 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1609

Międzynarodowy zespół archeologów ujawnił nowe badanie, w którym opisano około 500 tajemniczych obiektów leżących na niedostępnej Saharze Zachodniej. Formacje zostały dostrzeżone przy pomocy zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Badanie na ten temat pojawiło się na łamach czasopisma „Antiquity”.

Autorzy sklasyfikowali cztery różne typy obiektów o różnej morfologii. Zostały one skatalogowane według ich cech charakterystycznych, położenia topograficznego i orientacji w krajobrazie. Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić dokładnego przeznaczenia tych obiektów. Pojawiły się już jednak pewne teorię. Najprawdopodobniej są to pułapki myśliwskie. Podobne formacje, widoczne tylko z powietrza, są odnajdywane na całym Bliskim Wschodzie. Naukowcy nazywają je „latawcami”, ponieważ przypominają je swoim kształtem. Struktury znajdują się w dwóch oddalonych od siebie obszarach.

Pierwszy z nich znajduje się między górami Hoggar i Erg-Cheh, w regionach Achedzherad i Akhnet. Druga lokalizacja rozciąga się od gór Erg Cheh wzdłuż skarpy górskiej Khan w Mauretanii. Naukowcy zauważyli, że formacje z Sahary znacznie różnią się od „latawców” spotykanych w innych regionach. Obiekty składają się z dwóch długich i zbiegających się ze sobą ścian wykonanych z kamienia.

Według ekspertów zbiegające się ściany służyły prowadzeniu zwierzyny łownej. Była to najzwyklejsza zagroda, do której zaganiano zwierzęta. Warto nadmienić, że spośród ponad 500 znalezionych obiektów, 60 struktur nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. Niektóre ze względu na słabą jakość zdjęć satelitarnych, podczas gdy inne są zbyt słabo zachowane.

Naukowcy nie mieli jeszcze okazji dokładnie zbadać tych obiektów. Wymaga to badań terenowych z dostępem do stanowiska, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Naukowcy szacują, że obiekty mogły powstać w okolicach 9000 do 5000 p.n.e., kiedy Sahara nie była pustynią, ale regionem wilgotnym klimacie.

Nawet to nie tłumaczy faktu, że odlegli przodkowi rasy ludzkiej byli w stanie tworzyć skomplikowane struktury, których pozostałości zachowały się do naszych czasów. Jak na razie nie wiadomo jaka prehistoryczna cywilizacja była odpowiedzialna za powstanie tych budowli.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Cambridge.org
Źródło: InneMedium.pl

10

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.