Naukowcy odkryli nowy wieloplanetarny układ słoneczny

Opublikowano: 20.06.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1185

Astronomowie z MIT i innych uniwersytetów odkryli nowy układ wieloplanetarny w naszym galaktycznym sąsiedztwie, który znajduje się zaledwie 10 parseków, czyli około 33 lat świetlnych od Ziemi, co czyni go jednym z najbliższych nam znanych układów wieloplanetarnych.

W centrum układu znajduje się mała, zimna gwiazda karłowata HD 260655, a astronomowie odkryli, że system zawiera co najmniej dwie planety wielkości Ziemi. Skaliste światy najprawdopodobniej nie nadają się do zamieszkania, ponieważ ich orbity są stosunkowo ciasne, co naraża planety na temperatury zbyt wysokie, aby utrzymać wodę w stanie ciekłym na powierzchni. Jednak naukowcy są podekscytowani tym układem, ponieważ bliskość i jasność jego gwiazdy pozwoli im bliżej przyjrzeć się właściwościom planet i oznakom ich atmosfery.

Nowy układ planetarny został pierwotnie odkryty przez NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), misję kierowaną przez MIT, której celem jest obserwowanie najbliższych i najjaśniejszych gwiazd oraz wykrywanie okresowych spadków światła, które mogą sygnalizować tranzyt planety. Proces klasyfikacji, a następnie potwierdzania nowych planet może często trwać kilka lat. W przypadku HD 260655 proces ten został znacznie skrócony dzięki zarchiwizowanym danym.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.