Nauczyciele nie dostaną pieniędzy za strajk?

Opublikowano: 06.05.2019 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 574

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i włodarz stolicy Wielkopolski Jacek Jaśkowiak podczas występu w „Faktach po Faktach” oświadczyli zgodnie, że w ich miastach nauczyciele nie dostaną wynagrodzeń za okres strajku. Czy to oznacza, że pedagodzy zostaną pozostawieni na lodzie? Niekoniecznie, jest kilka możliwości, a prezydenci wyraźnie asekurują się na wypadek zarzutu o nieprawidłowe gospodarowanie środkami publicznymi.

https://www.youtube.com/watch?v=hLhWXLfI41k

– Nie mogą nas państwo nakłaniać do łamania prawa – mówił wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, kiedy na dziedzińcu pod magistratem ponad tysięczny tłum nauczycieli domagał się wypłaty wynagrodzeń za czas strajku. Władze Poznania obiecały im dwa tygodnie wcześniej, w kulminacyjnym momencie napięcia politycznego, że miasto ma zabezpieczone środki na wypłacenie nauczycielskich pensji za czas odmowy pracy.

Dziś wieczorem prezydent Poznania, a także włodarz Krakowa Jacek Majchrowski po raz kolejny dali do zrozumienia, że spełnienie wcześniejszych obietnic nie jest oczywistą sprawą.

Według Jaśkowiaka ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi, że za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie zarówno nauczycielom, jak i innym pracownikom szkoły. Wypłaty wynagrodzenia w takiej sytuacji nie przewiduje również Karta Nauczyciela.

Jaśkowiak twierdzi, że od początku tak właśnie przedstawiał sprawę nauczycielom. Pedagodzy twierdzą jednak, że prezydent obiecywał im wypłatę środków. – To między innymi dlatego walczyliśmy do końca- mówi jeden z nauczycieli w rozmowie z naszym portalem.

Dzisiaj w „Faktach po Faktach” Jaśkowiak stwierdził jednak: „od razu powiedzieliśmy nauczycielom, na co mogą liczyć”. Dodając, że jego ekipa troszczy się o edukację. – Staramy się inwestować w oświatę. Na to przeznaczmy ponad jedną czwartą naszego budżetu. To najważniejszy wydatek w budżecie Poznania. Inwestujemy w nowe szkoły – wyliczał Jacek Jaśkowiak.

W podobnym tonie wypowiadał się dzisiaj Majchrowski. – My od razu mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie ma możliwości zapłaty za strajk. To ustawa wyraźnie precyzuje – podkreślił.

Argumentacja prezydentów opiera się na na art. 23 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który głosi, że „w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy”.

Nauczyciele wskazują jednak, że mogą otrzymać pieniądze, które miasta przekazały już dyrektorom w formie innych świadczeń, np. nagród lub dodatków do pensji.

Na inną możliwość wskazuje adwokat dr Artur Rycak, który jest zdania, że nauczycielom można wypłacić pensje w zgodzie z prawem.

– Jest taka możliwość, przyjmowana też w orzecznictwie Sądu Najwyższego, że można w trakcie sporu lub podczas jego zakończenia podpisać porozumienie zbiorowe, w którym ureguluje się prawa i obowiązki pracowników korzystniej, aniżeli wynika to z przepisów kodeksu pracy lub innych ustaw, np. ustawy o rozwiązywaniu sporów zborowych, w świetle której pracownikom nie należy się wynagrodzenie za czas strajku. Takie porozumienia mogą być różnorakiej treści i mogą zawierać zobowiązanie, że pracownikom zapewni się wynagrodzenie lub rekompensatę za czas strajku- zauważył dr Rycak.

Co na to prezydenci? Podczas dzisiejszego występu z jednej strony zarzekali się, że nie ma możliwości wypłacenia pieniędzy bezpośrednio za okres strajku, jednak z drugiej zapewniali, że zrobią wszystko, by nauczyciele je otrzymali. Czy dotrzymają słowa? Czas pokaże. Jedno jest pewne – nauczyciele na pewno nie wybaczą im zdrady.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.