Nauczyciele mogą jesienią zastrajkować

Opublikowano: 19.08.2019 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 878

Ostatni protest ze względu na brak zdecydowania nauczycielskiego związku i cyniczne rozgrywki polityków upadł. Czy jesienią znów rozgorzeje? I czy i tym razem nauczyciele przegrają?

Jak donosi „Rzeczpospolita”, niezadowolenia wśród nauczycieli z warunków pracy i braku dialogu z rządem jest duże. Jednak pomny porażki, Związek Nauczycielstwa Polskiego, tym razem dmucha na zimne. Preferuje protest bez przerywania nauki przez uczniów. Za taką forma protestu opowiada się 66 proc. pytanych nauczycieli. 82 proc. jest zdecydowanych, by w ramach sprzeciwu ograniczyć swoją aktywność w pracy i nie prowadzić żadnych zajęć dodatkowych, co zwykle nauczyciele robili do tej pory za darmo. Tę akurat formę protestu rekomendował ZNP.

Jednak nastroje dołów są wciąż radykalne. Niemal 40 proc. (37 proc.) opowiada się za strajkiem okupacyjnym. Blokadę ulic popiera tylko 20 proc. 15 proc. jest zdecydowanych na głodówkę. 19 proc. jest zdania, że żaden protest nie jest potrzebny. Równocześnie w wielu nauczycielskich budżetach brak wynagrodzenia za czas strajku był bardzo bolesny. Część protestujących, wypowiadających się w ankiecie Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, podkreśla, że nie chce znowu przerywać pracy, bo nie stać ich na nową utratę zarobku.

Z dokumentów, do których dotarła „Rzeczpospolita” wynika, że nastroje w szkołach są dalekie od uspokojenia, natomiast jest absolutnie jasne, że nauczycielom jako grupie zawodowej ostatnie zwycięstwo rządu przetraciło kręgosłup. Rozżalenie na obojętność i lekceważenia przez rząd nie przekłada się na logiczne myślenie, że tylko ostry protest, dolegliwy dla władz, będzie miał jakieś szanse na sukces. Dominują, jak widać, nastroje, by pokazać niezadowolenie, ale by nie drażnić rządu, bo kolejna przegrana może być jeszcze boleśniejsza. Nic z tego protestu nie wyniknie, a ZNP traci kolejną szansę, by zaprezentować się jako prawdziwie bojowy i skuteczny związek.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.