NASA przygotowuje się do zbadania asteroidy Apophis

Opublikowano: 05.05.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 11

NASA przygotowuje się do zbadania dużej asteroidy, która ma przejść w odległości 31 tys. km od Ziemi. Apophis, nazwany złowrogo na cześć egipskiego boga chaosu, ma 340 metrów szerokości i został po raz pierwszy zaobserwowany przez astronomów w Kitt Peak National Observatory w Arizonie w czerwcu 2004 roku.

Wówczas szczególnie godne uwagi było to, że w 2029 r. asteroida miała 2,7% szans na trafienie w Ziemię, ale od tego czasu szacunki zostały określone jako 1 na 100 tys. Apophis przejdzie jednak koło Ziemi w ciągu dziesięciu lat i będzie bardzo blisko naszej planety, więc naukowcy będą mieli wyjątkową okazję do bliższego poznania tego ciała niebieskiego.

W tym celu NASA i inne agencje kosmiczne będą się starały przygotować do tego wydarzenia z dużym wyprzedzeniem. „Bliskie podejście Apophisa w 2029 r. będzie niesamowitą szansą dla nauki” – powiedziała Marina Brozowicz, radca JPL. „Będziemy obserwować asteroidę za pomocą teleskopów optycznych i radarowych. Dzięki obserwacjom radarowym będziemy mogli zobaczyć szczegóły powierzchni”.

Apophis będzie nawet widoczny gołym okiem, dzięki czemu miłośnicy gwiaździstego nieba będą mogli go swobodnie obserwować, o ile oczywiście pogoda pozwoli. „Apophis reprezentuje jedną z około 2 tys. obecnie znanych potencjalnie niebezpiecznych asteroid (PHA)” – powiedział Paul Chodas z Centrum Obiektów Blisko Ziemi (CNEOS). „Obserwując Apophisa w czasie jej przelotu w 2029 roku, zdobędziemy ważną wiedzę naukową, która pewnego dnia może zostać użyta do ochrony planety”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o