NASA przygotowuje się do zbadania asteroidy Apophis

Opublikowano: 05.05.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 501

NASA przygotowuje się do zbadania dużej asteroidy, która ma przejść w odległości 31 tys. km od Ziemi. Apophis, nazwany złowrogo na cześć egipskiego boga chaosu, ma 340 metrów szerokości i został po raz pierwszy zaobserwowany przez astronomów w Kitt Peak National Observatory w Arizonie w czerwcu 2004 roku.

Wówczas szczególnie godne uwagi było to, że w 2029 r. asteroida miała 2,7% szans na trafienie w Ziemię, ale od tego czasu szacunki zostały określone jako 1 na 100 tys. Apophis przejdzie jednak koło Ziemi w ciągu dziesięciu lat i będzie bardzo blisko naszej planety, więc naukowcy będą mieli wyjątkową okazję do bliższego poznania tego ciała niebieskiego.

W tym celu NASA i inne agencje kosmiczne będą się starały przygotować do tego wydarzenia z dużym wyprzedzeniem. „Bliskie podejście Apophisa w 2029 r. będzie niesamowitą szansą dla nauki” – powiedziała Marina Brozowicz, radca JPL. „Będziemy obserwować asteroidę za pomocą teleskopów optycznych i radarowych. Dzięki obserwacjom radarowym będziemy mogli zobaczyć szczegóły powierzchni”.

Apophis będzie nawet widoczny gołym okiem, dzięki czemu miłośnicy gwiaździstego nieba będą mogli go swobodnie obserwować, o ile oczywiście pogoda pozwoli. „Apophis reprezentuje jedną z około 2 tys. obecnie znanych potencjalnie niebezpiecznych asteroid (PHA)” – powiedział Paul Chodas z Centrum Obiektów Blisko Ziemi (CNEOS). „Obserwując Apophisa w czasie jej przelotu w 2029 roku, zdobędziemy ważną wiedzę naukową, która pewnego dnia może zostać użyta do ochrony planety”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.