NASA podejmie próbę przesunięcia orbity asteroidy

Opublikowano: 26.01.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2656

NASA ogłosiła, że w 2022 roku podejmie pierwszą próbę przesunięcia orbity asteroidy, dla której zatwierdzono już projekt tzw. podwójnego przekierowania (DART).

Didymoon to księżycowa asteroida o wysokości 150 metrów. Jest ona częścią podwójnego układu asteroid, nazwanego od słowa “didymos”, co w języku greckim oznacza słowo “bliźniaki”.

Statkowi kosmicznemu DART ma towarzyszyć sonda Hera, która będzie odpowiedzialna za zebranie danych na temat asteroidy. Jak informuje Space, Hera nie będzie jednak obecna na miejscu podczas uderzenia, lecz dopiero po nim. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podaje, że sondzie towarzyszyć będą dwa małe nanosatelity, CubeSats, które będą rejestrować dodatkowe dane, takie jak pole grawitacyjne czy wewnętrzna struktura asteroidy.

Oficer Lindley Johnson z kwatery głównej NASA w Waszyngtonie wyjaśnia, że DART będzie pierwszą misją, która wykorzysta tzw. technikę uderzenia kinetycznego. Uderzenie w asteroidę ma spowodować przesunięcie jej orbity, dzięki czemu będzie można obronić się przed potencjalnym przyszłym zderzeniem z Ziemią.

Jak donosi Business Insider, statek DART wążacy około 500 kg, uderzy w asteroidę z prędkością 6 km/s, zmieniając tym samym prędkość orbitowania wokół Didymos o około 0,4 milimetra na sekundę. Może się wydawać, że taka różnica jest praktycznie niezauważalna, jednak naukowcy uważają, że będzie na tyle znacząca, by asteroidę można było zmierzyć na Ziemi za pomocą teleskopów.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: NewsNation.in
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jakiskretyn
Użytkownik
jakiskretyn

Ten artykuł był chyba tłumaczony maszynowo…