Odkryte narzędzie do szlifowania ma ponad ćwierć milina lat

Opublikowano: 01.01.2021 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1189

Archeolodzy z Izraela donoszą, że odkryli „najstarsze narzędzie do szlifowania”, które ma około 350 tysięcy lat. Naukowcy przez długi czas nie zwracali uwagi na ten kamień ze względu na jego „zbyt prosty” wygląd. Okazało się jednak, że był to błąd, bo mieli przed sobą niezwykłe narzędzie.

Czasami nawet archeologom trudno jest zrozumieć, co maja przed ich oczami – kamień czy przedmiot posiadający wartość historyczna. Znaleziona w jaskini Tabun w północnym Izraelu skała jest kamieniem, który był używany jeszcze przed oficjalnym pojawieniem się gatunku Homo Sapiens. Naukowcy od dawna wiedzą, że jaskinia ta była zamieszkana w okresie dolnego i środkowego paleolitu (500 000 – 40 000 lat temu), ale dopiero teraz zwrócili na nią uwagę.

Znaleziony kamień był używany przez starożytnych ludzi do mielenia miękkich materiałów, ale nadal nie wiadomo jakich. Najprawdopodobniej były to skóry zwierzęce, ale czy były potrzebne do dalszej produkcji odzieży, czy czegoś innego, to pytanie pozostaje tajemnicą. Wcześniej uważano, że takie narzędzia pojawiły się znacznie później, bo około 200 000 lat temu.

Archeolodzy zauważają, że istnieją również wcześniejsze narzędzia kamienne. Na przykład w tym czasie odkryto kamienie, które były używane ponad 3 miliony lat temu, ale były używane do uderzeń, to znaczy do ruchów pionowych. Ślady na nowym narzędziu wskazują na poziome, bardziej złożone ruchy.

Okazuje się, że tak ważna technologia weszła do arsenału hominidów bardzo wcześnie. Kamień ma wielkie znaczenie, ponieważ pozwala odkryć pochodzenie szlifowania i jak zdolności poznawcze i motoryczne, rozwinięte podczas ewolucji człowieka, któe doprowadziły ostatecznie do ważnych zjawisk we współczesnej kulturze ludzkiej, związanych przede wszystkim z obróbką materiałów ściernych. Wpłynęło to również na rozwój nowych sposobów produkcji żywności.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Literówka w tytule.