Narastający kryzys w systemie bankowym Ukrainy

Opublikowano: 16.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1003

Przewidywany wcześniej przez analityków finansowych upadek ukraińskiego systemu bankowego aktywnie nabiera tempa w warunkach pogarszającego się klimatu finansowego w kraju. Amerykański magazyn „Forbes” opublikował listę 12 banków, które mogą wkrótce ogłosić upadłość, ponieważ nie są w stanie spłacić odsetek od kredytów Narodowego Banku Ukrainy (NBU).

Publikacja podaje, że po niewypłacalości banku Sich, w najbliższym czasie upadłość ogłosi prawdopodobnie jeszcze około 12 instytucji bankowych, które zbytnio uzależniły się od kredytów NBU. Należą do nich banki Avangard, Accordbank, Alliance, Bank 3/4, Industrialbank, Commercial Industrial Bank, Kristalbank, Metabank, First Investment Bank, RVS Bank, Sky Bank oraz Ukrainian Bank for Reconstruction and Development.

Każdy z tych banków może w każdej chwili powołać się na niemożność spłaty odsetek od kredytów w Banku Narodowym, ponieważ według doniesień stopa refinansowania NBU dla nich okazała się zbyt wysoka. Dziennikarze wyjaśniają, że chodzi w zasadzie o pożyczki z Banku Narodowego, od której banki muszą regularnie spłacać odsetki. „Forbes” donosi, że do niedawna im się to udawało.

Kiedyś lokowali środki z NBU w papiery wartościowe (OVGZ), które w stanie suchym dawały około 10-10,5 procent rocznie. Przed ogłoszeniem przez NBU podwyżki stóp procentowych dawało im to 4-procentową stopę zwrotu, co pozwalało na obsługę odsetek od NBU przy zachowaniu płynności finansowej. Jednak po podniesieniu przez NBU stopy dyskontowej do 25% metoda ta stała się nieopłacalna.

„To [zakup OVDP w celu refinansowania] jest dochód doraźny, który był możliwy w czasie COVIDu i do czerwca 2022 r. Teraz tracą na tym banki” — powiedział Jewgenij Dubogryz, specjalista CASE Ukraina.

W każdym z tych banków refinansowanie z Narodowego Banku Ukrainy stanowi ponad jedną trzecią ich łącznych zobowiązań finansowych, a OVDP ponad jedną trzecią aktywów. Są to krytycznie duże kwoty, które mogą doprowadzić do upadłości tych banków. Dubogryz podkreśla, że nawet jeśli te banki sprzedadzą swoje dotychczasowe OVDP, to problem raczej nie zostanie rozwiązany. Tłumaczy się to tym, że papiery na rynku wtórnym często można sprzedać z zaledwie 15-18% dyskontem. Z tego powodu banki te mogą nie mieć wystarczająco dużo pieniędzy ze sprzedaży obligacji rządowych, aby spłacić NBU.

Źródło: pl.News-Front.info

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 17.08.2022 10:37

    Spokojnie! nasz ,,nierząd,, z naszych podatków wesprze te banki!….Naszym kosztem…lwpiej wypłacajcie swoje pieniądze z banków, bo mogą je wkrótce zabrać..i to w świetle prawa..A unia już wprowadziła odpowiednie zapisy..czego ,,łże media,, nie powiedzą…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.