Napięcie między Turcją a Grecją sięga szczytu

Opublikowano: 27.08.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 651

„Najmniejsza iskra może doprowadzić do katastrofy” – mówił wczoraj szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. W wschodniej części Morza Śródziemnego stoją naprzeciw siebie floty turecka i grecka, pierwsza wspomagana przez Stany Zjednoczone, druga przez Francję, Włochy i Cypr. „Nasza armia jest w stanie najwyższej gotowości” – ogłosił premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. Prezydent Turcji Erdogan ostrzega, że „jeśli (Grecja) popełni jakikolwiek błąd, zostanie rozbita”.

Konflikt turecko-grecki na tle dostępu do złóż gazu pod morskim dnem, zaangażował dziś QUAD – czyli utworzoną ad hoc Czterostronną Inicjatywę Współpracy, która wysłała dziś okręty wojenne w rejon konfliktu. QUAD to Grecja, Cypr, Francja i Włochy, które postanowiły odbyć wspólne ćwiczenia z użyciem okrętów, śmigłowców, samolotów bojowych i łodzi podwodnych. Według władz Cypru, wokół którego dochodzi do manewrów, „napięcie i próby destabilizacji we wschodniej części Morza Śródziemnego sięgnęły szczytu”.

Gniew Turków skupia się na dwóch morskich regionach: wokół greckiej wysepki Kastellorizo położonej 2 km od tureckiej Antalyi, gdzie odkryto złoża gazu, które chce eksploatować Grecja, oraz bardziej na południe, między grecką Kretą a Cyprem. Turcy wysłali tam statek sejsmicznych poszukiwań gazu Oruç Reis w asyście okrętów wojennych, co denerwuje Greków. Konflikt między członkami NATO da się rozwiązać tylko dyplomatycznie – powtarza Komisja Europejska. Wczoraj zaapelowała do Amerykanów o wywarcie presji na Turcję, lecz dziś okazało się, że okręty USA manewrują wspólnie z Turkami.

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił, że jego kraj nie ma zamiaru rezygnować ze swych ambicji gazowych i „nie odpuści”, choćby kraje Unii chciałyby okazywać solidarność z Grecją. Nie będzie, według niego, „żadnych ustępstw”. Kraje europejskie wzywają przede wszystkim do dialogu, lecz wysłanie przez nie okrętów wojennych zostało źle odebrane w Ankarze. Jutro w tej sprawie mają zebrać się w Berlinie szefowie dyplomacji państw Unii. Po której stronie stanie Polska – nie wiadomo.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.