Napaść na Afrin to hańba!

Opublikowano: 23.01.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 772

Agresji tureckiej na kurdyjską autonomię w Afrinie sprzeciwiło się wczoraj pod ambasadą Turcji w Warszawie kilkadziesiąt osób. Działaczki i działacze lewicowi wspólnie z przedstawicielami społeczności kurdyjskiej w Polsce demaskowali autorytarny reżim w Ankarze i grę imperialistycznych interesów, jaka kryje się za konfliktami na Bliskim Wschodzie.

“Niech żyje Rożawa! Wolny Kurdystan! Dyktator Erdogan!” – pod ambasadą Turcji w Warszawie w poniedziałek po południu rozbrzmiewały hasła po polsku i po kurdyjsku. Pora dnia wydawała się niezbyt odpowiednia na zgromadzenie, ale organizatorom z portalu Kurdystan.info, Inicjatywy Pracowniczej i Aktywnego Domu Alternatywnego Puławska zależało na tym, by demonstracja odbyła się jeszcze w godzinach pracy placówki dyplomatycznej. I faktycznie, przez część trwania wydarzenia widać było w oknie ambasady bacznie przyglądającego się zebranym obserwatora.

Prowadzący pikietę Rafał Rudnicki z Inicjatywy Pracowniczej wskazywał na fakt, iż syryjscy Kurdowie padli – nie pierwszy raz – ofiarą kalkulacji wielkich mocarstw, które za pośrednictwem popieranych przez siebie sił walczą w Syrii. Podkreślał, że chociaż kurdyjska autonomia położona jest daleko od Polski, to jednak również dla polskiej lewicy tamtejsze doświadczenie jest niezwykle cenne. Chodzi bowiem nie tylko o etniczną odrębność Kurdów, ale i o budowanie bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, z samorządnością pracowniczą i silnym naciskiem położonym na równość płci. Rudnicki potępiał hipokryzję USA, które z jednej strony nazywają Kurdów najlepszymi bojownikami przeciwko Państwu Islamskiemu i są gotowe ich w tej walce zbroić, ale „jak Poncjusz Piłat umyły ręce”, gdy przeciwko Kurdom wystąpił Erdogan. Gorzkich słów nie szczędził Rosji, która najprawdopodobniej dała zielone światło tureckiej interwencji w zamian za to, by Ankara przestała wspierać „syryjską umiarkowaną opozycję” w prowincji Idlib.

Tę samą hipokryzję światowych potęg obnażali również inni mówcy – Maciej Konieczny z Razem, Andrzej Żebrowski z Pracowniczej Demokracji i Piotr Ciszewski z Lewicowej Alternatywy. Głos zabrał także przedstawiciel kurdyjskiej społeczności w Polsce. “Chcieliśmy w Afrinie żyć spokojnie, sami się rządzić, nikogo nie atakowaliśmy. Nasi chłopcy, nasze dziewczyny oddali życie za wolność, za pokój na świecie” – przypominał o heroicznej walce z Państwem Islamskim. “Świat jest nam winien pomoc. Napaść na Afrin to hańba!”

Konieczny podkreślał ponadto, że niezbędna jest solidarność także z opozycją w samej Turcji, z ludźmi sprzeciwiającymi się dyktaturze Erdogana – a zatem stanowisko zgoła odmienne niż oficjalne podejście polskich władz, które widzą w Turcji, członku NATO, sprzymierzeńca. Ciszewski zwrócił uwagę na wprowadzanie w błąd światowej opinii publicznej także w kwestii tzw. umiarkowanej opozycji syryjskiej, która w praktyce głosi te same skrajne idee i składa się z tych samych ludzi, co powszechnie potępiane Państwo Islamskie. Tymczasem przez Turcję jest zupełnie jawnie wspierana, a Kurdowie, którzy z terrorystami walczyli, padają ofiarą agresji. Aktywista życzył im, mimo wszystko, zwycięstwa w walce z agresją Erdogana, zaś reprezentantka Ruchu Sprawiedliwości Społecznej wezwała wszystkie kobiety do tego, by tak jak ona solidaryzowały się z Kurdami.

Na demonstracji obecni byli przedstawiciele i przedstawicielki Inicjatywy Pracowniczej, Pracowniczej Demokracji, partii Razem, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Obok partyjnych transparentów powiewały flagi czerwone i czarno-czerwone. Demonstracje w obronie Afrinu odbywały się dzisiaj na całym świecie, a organizatorzy zapewniali, że i w Warszawie – wobec obecnych perspektyw rozwoju sytuacji w Syrii – ta z pewnością nie będzie ostatnią.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Hassasin 23.01.2018 17:06

    Głupich nie sieją, objawiają się na zmanipulowanych, odgórnie sterowanych demonstracjach :p

  2. pablitto 24.01.2018 10:45

    Piszcie sobie co chcecie, ale w tym Afrinie zafundowano Kurdom powtórkę z (polskiej) historii… Parę dni temu była “Jałta”, a obecnie mają tam coś a’la “Powstanie Warszawskie” – (turecka) artyleria i samoloty z powietrza… na ziemi hordy najemniko-dżihadysto-kryminalistów… wspieranych przez Turcję, przy milczącej aprobacie umazanych we krwi “mocarstw” patrzących spokojnie na kolejną ustawioną tamże krwawą łaźnię… Wystarczy spojrzeć do niedawnej historii naszego kraju, by zobaczyć dramatyczne podobieństwa :/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.