Nanocząsteczki srebra są toksyczne!

Opublikowano: 02.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1112

Rosyjscy uczeni udowodnili toksyczność nanocząsteczek srebra.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego MISIS wspólnie z kolegami z Rosyjskiej Akademii Nauk w ramach eksperymentu z embrionami rybek danio pręgowany (Danio rerio) udowodnili wysoką toksyczność nanocząsteczek srebra. Rezulaty badania opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of Hazardous Materials.

Jak wiadomo, srebro jest metalem ciężkim, dlatego kiedy jego nadmierne ilości trafiają do organizmu, przejawia swe toksyczne właściwości. Od dawnych czasów znane jest również jego działanie antyseptyczne. Obecnie obiektem badań uczonych są nanocząsteczki srebra, których ilość w różnego rodzaju produktach z każdym rokiem rośnie. Sprawia to, że ludzie zastanawiają się nad ich bezpieczeństwem, a naukowcy przeprowadzają ocenę potencjalnych ekologicznych konsekwencji i ryzyka. Prowadzą oni szczegółowe badania odnośnie tego, jak różne właściwości nanocząsteczek wpływają na organizmy żywe.

Eksperyment rosyjskich uczonych to część zakrojonego na szeroką skalę projektu, w ramach którego opracowywane są modele toksyczności nanocząsteczek. Takie schematy pozwalają zawczasu oceniać toksyczność nowych nanomateriałów.

„Badaliśmy toksyczny efekt dwóch typów nanocząsteczek srebra — sferycznych i płaskich” — powiedziała w wywiadzie dla Sputnika jedna z autorek artykułu Natalia Abramienko. Eksperyment przeprowadzono na embrionach ryb z gatunku Danio rerio. Zbadano cztery grupy jajeczek: dwie, które poddawane były wpływowi nanocząsteczek srebra dwóch typów, na którą oddziaływały jony srebra oraz grupę kontrolną.

Naukowcy zmieszali roztwór nanocząsteczek srebra (woda z nanocząsteczkami) ze środowiskiem inkubacyjnym (roztwór soli do rozwoju rybich jajeczek), a następnie umieścili tam embriony Danio rerio. Co 24 godziny odnotowywano właściwości ich rozwoju oraz nieprawidłowości morfologiczne.

Jak mówią autorzy badania obie formy nanocząsteczek srebra przejawiały dużą toksyczność w porównaniu z jonami srebra (AgNO3), jednak płaskie nanocząsteczki metalu były jeszcze bardziej toksyczne od sferycznych.

„Poprzednie badania tłumaczyły toksyczność nanocząsteczek srebra obecnością jonów srebra w rezultacie częściowego rozpuszczenia nanocząsteczek. Nasze rezultaty pozwalają mówić o tym, że toksycznośc nanosrebra związana jest właśnie z obecnością nanocząsteczek w próbkach” — powiedziała Natalia Abramienko.

Otrzymane dane uzupełniają wiedzę na temat wpływu właściwości nanoczęsteczek na ich toksyczność. Zdaniem naukowców można je wykorzystywać nie tylko do oceny ryzyka stosowania nanomateriałów, ale bezpośrednio do otrzymywania maksymalnie bezpiecznych nanocząsteczek.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.