Nakaz aresztowania Moralesa

Opublikowano: 20.12.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 862

Twórcy prawicowego przewrotu w Boliwii wydali właśnie nakaz aresztowania dla byłego prezydenta Evo Moralesa. Został on oskarżony o wspieranie terroryzmu i organizowanie zamieszek, a także nieprzestrzeganie boliwijskiej konstytucji. Sam obalony w listopadzie przywódca przebywa obecnie w Argentynie, gdzie otrzymał azyl polityczny od tamtejszych władz.

Jeszcze w weekend wydanie nakazu aresztowania za Moralesem zapowiadała Jeanine Áñez z liberalnego Demokratycznego Ruchu Społecznego (MDS), pełniąca funkcję prezydenta Boliwii od czasu obalenia wspomnianego polityka. Teraz już oficjalnie formułował go minister spraw wewnętrznych w nowym rządzie, Arturo Murillo, a decyzję w tej sprawie podjęła boliwijska Prokuratura Generalna.

Według śledczych i polityków, Morales jako boliwijski prezydent miał wspierać terroryzm i organizować zamieszki, choć to właśnie on odszedł z urzędu po trwających przez kilka tygodni protestach zwoływanych przez opozycję. Prokuratura obciąża zresztą byłą głowę państwa odpowiedzialnością za śmierć wszystkich osób, które straciły życie podczas zamieszek trwających od początku października, mimo że część z nich to jego zwolennicy, a zgodę na zabijanie protestujących bez konsekwencji wydała Jeanine Áñez.

Działacze i zwolennicy Ruchu na rzecz Socjalizmu (MAS), czyli ugrupowania Moralesa, zarzucają twórcom zamachu stanu próbę przeszkodzenia byłemu prezydentowi w ewentualnym powrocie do kraju. On sam po pobycie w Meksyku przeniósł się zresztą do Argentyny, gdzie oficjalnie uzyskał status uchodźcy i tym samym pozostaje poza zasięgiem boliwijskiego wymiaru sprawiedliwości.

Na podstawie: TeleSurEnglish.net
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o