Liczba wyświetleń: 770
W Afryce u wybrzeży Mozambiku powstał największy morski obszar chroniony. Teren zajmuje powierzchnię ponad miliona hektarów. W sumie ochroną objęto wszystkie 10 wysp archipelagu Primeiras i Segundas oraz otaczający je wody, będące domem dla rzadkich gatunków koralowców i żółwi morskich. – informuje organizacja ekologiczna WWF.
„Archipelag Primeiras i Segundas jest ostoją dla wielu gatunków morskich ptaków oraz aż dla 5 z 7 żyjących na świecie gatunków żółwi morskich” – mówi John Tanzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.
Tylko 1 na 1000 młodych żółwi, które wykluwają się z jaj, dorasta do wieku rozrodczego. To drastycznie zmniejsza ich szanse na przetrwanie. Dziś aż sześciu z siedmiu gatunkom żółwi morskich grozi wyginięcie! Dlatego skuteczna ochrona takich miejsc jak archipelag Primeiras i Segundas jest tak ważna.
U wybrzeży archipelagu znajduje się jedna z najbardziej różnorodnych biologicznie raf koralowych we wschodniej Afryce. WWF przypomina, że rafy koralowe są wyjątkowo cenne dla zachowania światowych zasobów bioróżnorodności – są domem aż dla 25 proc. wszystkich organizmów morskich.
Nowo utworzony obszar chroniony obejmuje cenne lasy namorzynowe, głębokie podwodne kaniony, i rozległe łąki trawy morskiej. Dzięki zasilaniu przez chłodne wody zawierające składniki odżywcze, rafie koralowej u wybrzeży Mozambiku nie zagraża bielenie, czyli obumieranie koralowców. Czyni to z mozambickiej rafy jeden z najzdrowszych ekosystemów na świecie.
„Wody u wybrzeży archipelagu były nadmiernie eksploatowane przez nielegalne połowy na skalę przemysłową, a dzika turystyka doprowadziła do zniszczenia środowiska na kilku wyspach” – alarmuje Tanzer. „Odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi w rejonie archipelagu może zapewnić miejscowej społeczności źródło utrzymania i żywności, którym jest rafa koralowa” – dodaje.
WWF jest obecny na archipelagu od kilku lat. W celu ochrony ekosystemów morskich wraz z organizacją CARE zaangażował lokalnych mieszkańców z wybrzeża oraz partnerów na szczeblu lokalnym, krajowym i regionalnym. Powołanie obszaru chronionego jest ważnym rezultatem tych działań.
Źródło: Ekologia.pl