Największy morski obszar chroniony w Afryce

Opublikowano: 15.11.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 657

W Afryce u wybrzeży Mozambiku powstał największy morski obszar chroniony. Teren zajmuje powierzchnię ponad miliona hektarów. W sumie ochroną objęto wszystkie 10 wysp archipelagu Primeiras i Segundas oraz otaczający je wody, będące domem dla rzadkich gatunków koralowców i żółwi morskich. – informuje organizacja ekologiczna WWF.

“Archipelag Primeiras i Segundas jest ostoją dla wielu gatunków morskich ptaków oraz aż dla 5 z 7 żyjących na świecie gatunków żółwi morskich” – mówi John Tanzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

Tylko 1 na 1000 młodych żółwi, które wykluwają się z jaj, dorasta do wieku rozrodczego. To drastycznie zmniejsza ich szanse na przetrwanie. Dziś aż sześciu z siedmiu gatunkom żółwi morskich grozi wyginięcie! Dlatego skuteczna ochrona takich miejsc jak archipelag Primeiras i Segundas jest tak ważna.

U wybrzeży archipelagu znajduje się jedna z najbardziej różnorodnych biologicznie raf koralowych we wschodniej Afryce. WWF przypomina, że rafy koralowe są wyjątkowo cenne dla zachowania światowych zasobów bioróżnorodności – są domem aż dla 25 proc. wszystkich organizmów morskich.

Nowo utworzony obszar chroniony obejmuje cenne lasy namorzynowe, głębokie podwodne kaniony, i rozległe łąki trawy morskiej. Dzięki zasilaniu przez chłodne wody zawierające składniki odżywcze, rafie koralowej u wybrzeży Mozambiku nie zagraża bielenie, czyli obumieranie koralowców. Czyni to z mozambickiej rafy jeden z najzdrowszych ekosystemów na świecie.

“Wody u wybrzeży archipelagu były nadmiernie eksploatowane przez nielegalne połowy na skalę przemysłową, a dzika turystyka doprowadziła do zniszczenia środowiska na kilku wyspach” – alarmuje Tanzer. “Odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi w rejonie archipelagu może zapewnić miejscowej społeczności źródło utrzymania i żywności, którym jest rafa koralowa” – dodaje.

WWF jest obecny na archipelagu od kilku lat. W celu ochrony ekosystemów morskich wraz z organizacją CARE zaangażował lokalnych mieszkańców z wybrzeża oraz partnerów na szczeblu lokalnym, krajowym i regionalnym. Powołanie obszaru chronionego jest ważnym rezultatem tych działań.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.