Największa gwiazda galaktyki „miota promieniami”

Opublikowano: 05.07.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 447

To Kila – największa i najbardziej niespokojna gwiazda naszej galaktyki, która rodzi bez ustanku ogromną ilość promieni kosmicznych, rozpędzając cząsteczki materii do prędkości zbliżonej do prędkości światła – czytamy w artykule opublikowanym w czasopiśmie “Nature Astronomy”.

„Od dość dawna wiemy, że fale uderzeniowe powstające w wyniku wybuchu supernowej mogą rozpędzać cząsteczki materii do prędkości światła, „naładowując” je ogromną ilością energii. Okazuje się, że podobne procesy mogą też zachodzić w innych ekstremalnych środowiskach, na przykład w pobliżu gwiazd podobnych do Ety Kila” — zauważa Kanji Hamaguchi z Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda (USA).

Promienie kosmiczne — cząstki elementarne i jądra atomów różnych elementów rozpędzone do prędkości zbliżonych do prędkości światła — od dawna stanowią jedną z naajważniejszych zagadek dla nauki i jedno z głównych źródeł niebezpieczeństwa dla zdrowia kosmonautów i astronautów.

Na dany moment wśród uczonych nie ma zgody co do ich proweniencji — część astronomów uważa, że te cząstki rozpędzają się w gorących szczątkach gwiazd, które uległy eksplozji w obrębie Drogi Mlecznej, a inni przypuszczają, że ich źródłem są jądra i obłoki gazu w odległych galaktykach.Trzecia grupa badaczy uważa, że rodzą je rozpady cząstek ciemnej materii w centrum galaktyki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Trzecia grupa badaczy wskazuje na oddziaływanie fenomenu, którego nie rozumiemy i którego istnienie jest domniemane (Model Standardowy).