Największa gwiazda galaktyki „miota promieniami”

Opublikowano: 05.07.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 10

To Kila – największa i najbardziej niespokojna gwiazda naszej galaktyki, która rodzi bez ustanku ogromną ilość promieni kosmicznych, rozpędzając cząsteczki materii do prędkości zbliżonej do prędkości światła – czytamy w artykule opublikowanym w czasopiśmie “Nature Astronomy”.

„Od dość dawna wiemy, że fale uderzeniowe powstające w wyniku wybuchu supernowej mogą rozpędzać cząsteczki materii do prędkości światła, „naładowując” je ogromną ilością energii. Okazuje się, że podobne procesy mogą też zachodzić w innych ekstremalnych środowiskach, na przykład w pobliżu gwiazd podobnych do Ety Kila” — zauważa Kanji Hamaguchi z Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda (USA).

Promienie kosmiczne — cząstki elementarne i jądra atomów różnych elementów rozpędzone do prędkości zbliżonych do prędkości światła — od dawna stanowią jedną z naajważniejszych zagadek dla nauki i jedno z głównych źródeł niebezpieczeństwa dla zdrowia kosmonautów i astronautów.

Na dany moment wśród uczonych nie ma zgody co do ich proweniencji — część astronomów uważa, że te cząstki rozpędzają się w gorących szczątkach gwiazd, które uległy eksplozji w obrębie Drogi Mlecznej, a inni przypuszczają, że ich źródłem są jądra i obłoki gazu w odległych galaktykach.Trzecia grupa badaczy uważa, że rodzą je rozpady cząstek ciemnej materii w centrum galaktyki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Trzecia grupa badaczy wskazuje na oddziaływanie fenomenu, którego nie rozumiemy i którego istnienie jest domniemane (Model Standardowy).