Najsilniejsze od 34 lat trzęsienie ziemi w Yellowstone

Opublikowano: 02.04.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Zatrzęsło ziemią w okolicy niebezpiecznego superwulkanu, słynnego Yellowstone. Na terenie znajdującego się tam parku narodowego doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,8 w skali Richtera.

Specjaliści twierdzą, że było to najsilniejsze trzęsienie ziemi jakie wystąpiło w obrębie kaldery Yellowstone w ciągu ostatnich 34 lat. Jednak naukowcy od razu uspokajają, że nie ma obaw erupcji znajdującego się tam superwulkanu. Wstrząs, o którym mowa wystąpił w niedzielę a jego epicentrum znajdowało się w okolicy kompleksu termalnego Norris Geyser Basin. Jest to najgorętszy twór znajdujący się na powierzchni Yellowstone.

Poprzedni wstrząs o dokładnie takiej samej sile 4,8 w skali Richtera, wystąpił 22 lutego 1980 roku. Wtedy doszło do serii wstrząsów wtórnych o maksymalnej magnitudzie 3 stopnie. Tym razem również doszło do całej serii wstrząsów wtórnych w tym niektóre przekraczały 2,5 i dochodziły do 3,3 stopni.

Nic nie wiadomo na temat jakichkolwiek uszkodzeń infrastruktury w parku narodowym o tej porze roku nie ma też zbyt wielu turystów, dlatego wstrząs nie wywołał wpływu na ludność. Z pewnością jednak tak silny wstrząs sejsmiczny jest już odczuwalny na powierzchni.

Zastanawiające jest to, że aktywność sejsmiczna w Yellowstone występuje w tym samym czasie gdy budzi się aktywność w południowej Kalifornii, a na dodatek tego samego dnia co w Yellowstone, do dziwnych wstrząsów powyżej 4 stopni doszło też w Oklahomie. Nie wiadomo czy incydenty te są ze sobą jakoś związane, czy też ich wystąpienie akurat teraz i w takiej sekwencji jest dziełem przypadku.

Aktualną sytuację sejsmiczną Yellowstone można obserwować TUTAJ.

Autor: lecterro
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MichalR
Użytkownik
MichalR

Wiem że każdemu pokoleniu wydaje się że jest ono w jakiś sposób szczególne i że za ich życia wydarzy się coś “epickiego”, jednak nie jestem w stanie odgonić od siebie obawy, że do katastrofy spowodowanej wybuchem wulkanu yellowstone może dojść za mojego życia.

To czy doszłoby do wybuchu na skutek działania człowieka (wybuch atomówki wycelowanej w wulkan – podobno 100 megaton – siła największej zdetonowanej bomby – załatwiłoby sprawę i to z dużym zapasem), czy też na skutek naturalnych procesów wydaje się być mniej istotne. Wiedząc że nawet Korea po wyposażeniu się w tego typu broń byłaby w stanie wyeliminować jedno z trzech największych mocarstw i zachwiać klimatem na całym świecie jedną bombą – jest przerażające.

Państwo które przed wybuchem superwulkanu przygotowałoby się na to zdarzenie stałoby się supermocarstwem a wystarczyłby ku temu krótki – paroletni – czas trwania ochłodzenia wulkanicznego.

Gylhyrst
Użytkownik
Gylhyrst

Ciekawe to ostatnie zdanie w kontekście prowadzonych od wielu lat “dziwnych” sytuacji w USA jak zakupy trumien, olbrzymich ilości amunicji, szpitali polowych, specjalne uprawnienia dla policji i służb paramilitarnych, przewijały się takie ciekawostki które ciężko powiązać ze sobą w cokolwiek, poza przygotowaniem się na jakąś epidemię tudzież olbrzymi stan zagrożenia.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ