Najnowszy algorytm wykrywa raka piersi z dokładnością 97%

Opublikowano: 20.03.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1142

Naukowcom z Indii udało się zoptymalizować algorytm uczenia maszynowego do rozpoznawania i diagnozowania raka piersi. Algorytm jest teraz w stanie wykryć chorobę z 97% dokładnością.

Śmiertelność z powodu raka piersi wśród kobiet rośnie z każdym rokiem. Dlatego lekarze potrzebują technologii, aby zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie. Terminowa diagnoza pomoże skuteczniej przewidywać rozwój choroby w każdym konkretnym przypadku, a także przeprowadzić interwencję terapeutyczną w czasie, co znacznie zmniejszy liczbę wczesnych zgonów wśród pacjentów.

Najnowsza innowacja, opracowana prze indyjskich naukowców, opiera się na eksperymentach aktywnie rozwijających się w ostatnich latach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do diagnostyki raka piersi. Celem tych eksperymentów jest zautomatyzowanie diagnostyki choroby, zwiększenie jej skuteczności oraz zmniejszenie liczby błędnych rozpoznań.

W celu postawienia diagnozy algorytm zoptymalizowany przez naukowców wykorzystuje mammografię. Pomimo tego, że został stworzony wcześniej i już okazał się dość skuteczny, naukowcy postanowili zwiększyć jego dokładność. Wykorzystali kilka podejść do optymalizacji, od numerycznej metody optymalizacji zwanej metodą roju cząstek do optymalizacji za pomocą tak zwanego algorytmu świetlika. Ta ostatnia została tak nazwana, ponieważ została opracowana na podstawie obserwacji zachowania świetlików.

Po optymalizacji dokładność algorytmu wzrosła z 93% do 97%. Do takiego wniosku doszli eksperci po sprawdzeniu algorytmu na podstawie danych archiwalnych dotyczących pacjentek należących do Breast Cancer Diagnostic Center w Wisconsin. Naukowcy są zadowoleni z wyniku swojej pracy, ale nie zamierzają poprzestać na 97%. Uważają, że dokładność algorytmu diagnostycznego można jeszcze bardziej zwiększyć.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.